Dlhodobo platilo, že na trhu práce vládli absolventi informačných technológií, no posledné roky priniesli výrazné zmeny. Najnovší rebríček vysokoškolských odborov podľa záujmu zamestnávateľov odhaľuje, že práve strojárstvo sa stalo najžiadanejším odborom. Následne nasledujú stavebníctvo a informatika, ktorá klesla až na tretie miesto.
Rebríček zostavuje spoločnosť Alma Career na základe analýzy, ktoré životopisy si firmy najviac prezerali na portáli Profesia.sk v roku 2024. Výsledky tak odzrkadľujú aktuálne potreby trhu práce a môžu poslúžiť ako cenná pomôcka pre študentov pri výbere budúceho študijného smeru. Informuje portál pravda.
„Fakulta hospodárskej informatiky EUBA, ktorá doteraz patrila k najatraktívnejším, klesla na siedmu priečku. Naopak, Materiálovotechnologická fakulta STU v Bratislave sa prepracovala na popredné miesto medzi najžiadanejšími,“ uviedla spoločnosť Alma Career.
Najvýraznejší posun je evidovaný pri Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave, ktorá sa „vyšvihla“ a až o 33 miest, zo 69. sa posunula na 36. priečku.

Napriek tomu, že IT sektor stále zostáva v popredí, trh už nie je taký jednoznačný. Absolventi strojárstva a stavebníctva si získavajú čoraz väčší záujem zamestnávateľov. Tento trend potvrdzujú aj pracovné ponuky – kým v minulosti dominovali IT pozície, teraz pribúdajú pracovné príležitosti najmä v priemysle, výstavbe a technických odboroch.
Univerzitám dominuje Slovenská technická univerzita
Najžiadanejšími absolventmi sa opäť môže pochváliť Slovenská technická univerzita v Bratislave, ktorá sa po dvojročnej prestávke vrátila na čelo rebríčka. Druhé miesto si udržala Ekonomická univerzita v Bratislave, zatiaľ čo Slovenská poľnohospodárska univerzita výrazne posilnila svoju pozíciu, keď sa z piateho miesta vyšplhala na tretie. Už v predchádzajúcom roku zaznamenala posun o tri priečky, čo naznačuje rastúci záujem zamestnávateľov o jej absolventov.

Podľa marketingovej manažérky spoločnosti Alma Career, Martiny Hatňankovej, je dopyt po týchto odborníkoch najmä dôsledkom nedostatku kvalifikovaných pracovníkov v daných oblastiach. „Aj keď absolventi informatiky boli roky najžiadanejší, tento rok sa na vrchol dostali strojári a stavebníci,“ vysvetľuje.
Zaujímavé je tiež poradie ostatných odborov – na štvrtom mieste sú technické odbory, piate miesto patrí ekonómii. Menej záujmu zaznamenali napríklad absolventi spoločenských vied, prírodných vied, či športového zamerania.
Záujem firiem o absolventov sa premieta aj do platových ponúk. Kým priemerný nástupný plat čerstvých absolventov druhého stupňa sa pohybuje okolo 1 600 eur, absolventi najžiadanejších fakúlt môžu rátať s lepšími podmienkami.
Pre študentov, ktorí ešte váhajú s výberom vysokej školy, tak tieto údaje môžu byť cenným vodítkom, kam sa vydať, aby mali lepšie uplatnenie na trhu práce.