Premiér Fico USTUPUJE. Po blokáde umožní Slovensku schváliť protiruské sankcie, TOTO ho presvedčilo zmeniť postoj

fico-leyenová
Premiér SR Robert Fico, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Foto: TASR/Martin Baumann, AP
Reklama

Slovensko po niekoľkých blokáciách ustupuje a prináša otočku o 180 stupňov. 18. sankčný balík vetovali slovenskí zástupcovia celkovo šesťkrát. 

Premiér Robert Fico vo štvrtok večer informoval, že dá inštrukciu zástupcom SR pri Európskej únii, aby v piatok uvoľnili cestu k 18. balíku protiruských sankcií.

Podľa Fica by bolo kontraproduktívne pokračovať v blokovaní ďalšieho sankčného balíka, keďže všetky možnosti rokovaní s Európskou komisiou sú nateraz vyčerpané a zotrvávanie na súčasnej pozícii by ohrozilo záujmy SR, upozornil vo videu na sociálnej sieti štvrtok večer.

Symbolika na výročie

Premiér uviedol, že slovenskí zástupcovia 18. sankčný balík vetovali celkovo šesťkrát. SR má podľa jeho slov k dispozícii písomné záväzky Európskej komisie (EK) podpísané jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a kolégiom komisárov.

„Potvrdené garancie zo strany EÚ sa týkajú ceny plynu a jeho prípadného nedostatku, prepravných poplatkov, ako aj možnosti vyvolať krízovú situáciu pri extrémne vysokých cenách a nedostatku plynu, ktorá by viedla ku krízovým riešeniam až po zrušenie zákazu dovážať ruský plyn,“ vysvetlil Fico.

Samotné ukončenie dovážania ruského plynu do Únie označuje Fico za „imbecilný“ návrh a dodáva, že Slovensko  v tejto otázke spúšťa ďalšiu etapu boja s Európskou komisiou (EK), píše TA3.

„Je symbolické, že práve dnes 17. júla sme ukončili prvú etapu súboja s imbecilným návrhom Európskej komisie zastaviť po 1. januári 2028 akékoľvek dodávky ruského plynu do Európskej únie,“ hovorí Fico v súvislosti s 33. výročím schválenia deklarácie o suverenite Slovenskej republiky.

Nikdy nepodporí odstrihnutie sa od ruského plynu

Slovensko tiež s EK diskutovalo o využití fondov EÚ na kompenzáciu vysokých cien zemného plynu, ako aj o plnej účasti EK pri prípadnej arbitráži s ruským Gazpromom za neplnenie záväzkov súčasnej zmluvy o dodávkach plynu, ktorá platí do roku 2034.

Vysvetlil ďalej, že Slovensko má schválený plán na presadzovanie slovenských národnoštátnych záujmov, vytvorený akčný tím zodpovedný za dosiahnutie ponúknutých garancií, ako aj prísne kontrolné mechanizmy. V prípade, že by tieto kroky zlyhali, Fico upozornil, že EK pracuje aj na 19. sankčnom balíku, ktorý bude vyžadovať súhlas našej krajiny.

Fico však opätovne deklaroval, že Slovensko nikdy nepodporí zastavenie dodávok ruského plynu do EÚ od roku 2028 v rámci plánu RePowerEU. Návrh podľa neho poškodí konkurencieschopnosť EÚ a predovšetkým Slovensko, ktoré bude hlasovať proti, i keď ho nemôže vetovať.

V poradí 18. súbor sankcií voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu predstavila Európska komisia 10. júna, podľa nej má postihnúť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského komplexu. Takisto sa v ňom navrhuje zníženie cenového stropu na ruskú ropu a zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 a s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií.

V piatok prebehne v Bruseli stretnutie ministrov členských štátov, ktorí zodpovedajú za európsku problematiku. Hlavnou náplňou diskusie bude predložený návrh nového viacročného finančného rámca EÚ po roku 2027, v programe sú ale aj ďalšie body.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis