Biely dom vo štvrtok oznámil, že americký prezident Donald Trump trpí chronickým ochorením žíl. Vysvetlenie prišlo pár dní po špekuláciách ohľadom fotografií zobrazujúcich modriny na ruke hlavy štátu.
Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi po lekárskom vyšetrení pre sťažnosti na opuchnuté nohy diagnostikovali nezhubné ochorenie žíl známe ako chronická žilová nedostatočnosť.
Nedávno sa podrobil „komplexnému vyšetreniu“ vrátane cievnych testov, píše BBC s odvolaním sa na tlačovú tajomníčku Bieleho domu Karoline Leavittovú.
Zdravotný stav je naďalej vynikajúci
Lekári 79-ročnému Trumpovi diagnostikoval ochorenie, pri ktorom poškodené žily v nohách neumožňujú správny prietok krvi. Leavittová vo výstupe pre novinárov ochorenie nazvala „nezhubným a bežným, najmä u osôb starších ako 70 rokov“. Reagovala tak na špekulácie niektorých amerických médií ohľadom fotografii, na ktorých vidieť Trumpa s opuchnutými členkami a modrinami na rukách.
„Zodpovedá to menšiemu podráždeniu mäkkých tkanív v dôsledku častého podávania rúk a užívania aspirínu, ktorý (prezident) užíva ako súčasť štandardnej kardiovaskulárnej prevencie,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že prezidentov zdravotný stav je „naďalej vynikajúci“.

Chronická žilová nedostatočnosť postihuje iba spodnú časť tela, takže tento stav nesúvisí s modrinami na prezidentovej ruke, ktoré v posledných dňoch vyvolali špekulácie.
Prezident Trump sa pravidelne chváli dobrým zdravím a raz sa označil za „najzdravšieho prezidenta, aký kedy žil“. „Neboli zistené žiadne známky hlbokej žilovej trombózy alebo arteriálneho ochorenia. Echokardiografické vyšetrenie potvrdilo normálnu štruktúru a funkciu srdca. Dodatočne neboli zistené žiadne príznaky srdcového zlyhania, zlyhania obličiek ani systémového ochorenia,“ dodala Leavittová.
Špekulácie o opuchnutých nohách
Nedávno objavené ochorenie žíl prezidenta sa nazýva chronická žilová nedostatočnosť, ktorá nastáva, keď žily na nohách nedokážu pumpovať krv do srdca, čo spôsobuje jej hromadenie v dolných končatinách, ktoré potom môžu opuchnúť. Žily a chlopne „ženú krv hore a von z nohy“ a späť k srdcu, povedala doktorka Meryl Loganová, odborná asistentka cievnej chirurgie na Texaskej univerzite v Austine.
Krv smerujúca z nôh do srdca sa pohybuje proti gravitácii, čo môže tento proces sťažiť. „Chronická žilová nedostatočnosť je teda stav, keď tieto žily a chlopne nefungujú a krv prúdi spätne po nohách,“ povedala.
Špekulácie vychádzali z fotografií, na ktorých sa zdalo, že má Trump opuchnuté nohy počas finále Majstrovstiev sveta klubov FIFA v New Jersey 13. júla, a následné snímky zhotovené začiatkom tohto týždňa ukázali pomliaždeniny na rukách počas stretnutia s bahrajnským premiérom Chalífom bin Salman Al-Chalífavom v Bielom dome.

Modrina na prezidentovej ruke bola predtým odfotená počas stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom vo februári. Jeho opuchnuté nohy a modriny vyvolali na internete špekulácie a fámy, že prezident môže trpieť chorobou, o ktorej sa predtým Biely dom nezmienil. Po každoročnej fyzickej prehliadke v apríli Barbabella napísal, že Trump „preukazuje kognitívne a fyzické zdravie“.
Rizikové faktory
Lekári pre BBC uviedli, že súhlasia s Barbabellovým hodnotením závažnosti chronickej žilovej nedostatočnosti. „Môže to byť spojené so závažnými ochoreniami, ale samo o sebe to nie je vážny stav a je veľmi častý,“ povedal doktor Matthew Edwards, vedúci oddelenia cievnej chirurgie na Wake Forest University.
„Povedal by som, že v jeho veku (skupine) by to malo zasahovať asi 10 až 35 % ľudí,“ pokračuje. Odborníci tvrdia, že medzi ďalšie riziká patrí nadváha, krvné zrazeniny v anamnéze a zamestnania, ktoré vyžadujú, aby pacienti dlho stáli na nohách.
Nosenie kompresných pančúch lekárskej kvality vyrobených na mieru môžu pomôcť zvládnuť tento stav a odborníci tiež odporúčajú pacientom, aby si v noci zdvíhali nohy. „Svojim pacientom hovorím, aby si každý deň na nohy a chodidlá natierali kvalitný krém, a potom kontrolovali ďalšie potenciálne rizikové faktory, ako je obezita,“ povedal Dr. Logan.