Americká armáda spolu s partnermi v NATO spúšťa ambiciózny plán s názvom Eastern Flank Deterrence Line (Línia odstrašenia na východnom krídle), ktorého cieľom je posilniť pozemné kapacity aliancie a prehĺbiť technologickú spoluprácu medzi členskými štátmi.
Oznámil to generál Christopher Donahue, veliteľ amerických síl v Európe a Afrike, počas konferencie LandEuro, ktorú po prvýkrát organizovala Asociácia americkej armády (AUSA) v nemeckom Wiesbadene. Informuje portál defensenews.
Plán má reagovať na hrozby zo strany Ruska a vytvoriť škálovateľný systém globálneho odstrašenia. Súčasťou projektu je vývoj spoločných odpaľovacích zariadení, zdieľaných dátových systémov a cloudovej infraštruktúry, ktorá umožní efektívnu koordináciu naprieč alianciou. „Vieme presne, čo potrebujeme urobiť s cloudom a aké bezposádkové systémy, brigády a ďalšie prvky sú pre tento plán nevyhnutné,“ povedal Donahue.
Prvým cieľom sú pobaltské štáty
Podľa Donahua sa armáda najprv sústredí na pobaltský región, ktorý sa stáva testovacou zónou pre nový systém obrany. Cieľom je, aby priemysel aj jednotlivé krajiny mali jasne stanovené požiadavky. „Volá sa to Eastern Flank Deterrence Line – línia odstrašenia na východnom krídle,“ vysvetlil generál. „Vieme, čo musíme vyvinúť, a náš prístup je postavený na potrebe odstrašenia z pevniny. Pozemná doména nestráca význam – práve naopak, získava ho.“

Donahue poukázal aj na skúsenosti z vojny na Ukrajine, kde sa ukazuje, že moderné pozemné systémy dokážu účinne narúšať protivzdušnú obranu nepriateľa (tzv. A2AD) a dokonca ovládať námorné oblasti. Ako príklad uviedol ruskú exklávu Kaliningrad, ktorá je zo všetkých strán obkolesená krajinami NATO. „Dnes máme schopnosť zničiť túto oblasť zo zeme v čase, ktorý je bezprecedentný. Je to rýchlejšie, než čokoľvek, čo sme doteraz dokázali,“ vyhlásil.
„Tento scenár sme už naplánovali a máme naň pripravené kapacity. Hrozba ruskej masy a zotrvačnosti? Vyvinuli sme spôsob, ako ju zastaviť,“ dodal Donahue.
Kaliningrad: Ruská pevnosť v srdci NATO
Kaliningrad je malý, no strategicky mimoriadne dôležitý kúsok Ruska, ktorý leží mimo jeho hlavného územia – medzi Poľskom a Litvou, priamo v náručí krajín NATO.
Táto exkláva na pobreží Baltského mora je len približne 47 kilometrov široká, no nachádza sa tu jedna z najvýznamnejších ruských vojenských základní v regióne. Kaliningrad je domovom baltskej flotily, disponuje modernými protilietadlovými a protilodnými systémami a ruské ozbrojené sily tu rozmiestnili aj balistické rakety Iskander, schopné niesť jadrové hlavice.

Pre Rusko ide o symbol prítomnosti a sily v strednej Európe, no zároveň aj o slabinu – v prípade konfliktu by túto izolovanú enklávu NATO mohlo rýchlo odrezať od ruskej pevniny a neutralizovať. Práve preto sa Kaliningrad stáva čoraz častejšie súčasťou vojenských scenárov a strategických plánov západnej aliancie.
Spoločné systémy, nižšie náklady a užšia spolupráca
Kľúčovou súčasťou plánu je zdieľanie dát a softvérovej infraštruktúry medzi spojencami. NATO už podľa Donahua prijalo systém Maven Smart od spoločnosti Palantir – umelú inteligenciu, ktorá analyzuje obrovské množstvo dát a pomáha veliteľom prijímať rýchle a presné rozhodnutia.
Americká armáda zároveň požaduje, aby všetky nové systémy boli plne kompatibilné medzi jednotlivými krajinami. Ide napríklad o univerzálny odpaľovací systém použiteľný na obranné aj útočné účely, či o systémy palebného riadenia, ktoré bude môcť využívať akýkoľvek štát v rámci aliancie. Donahue tiež zdôraznil potrebu „voliteľnej posádky“ – teda schopnosti systémov fungovať s ľudskou obsluhou aj bez nej.
„Chceme jedno zariadenie, voliteľne s posádkou, ktoré bude schopné odpaľovať muníciu z akéhokoľvek štátu,“ vysvetlil. Dodal, že dôležitým aspektom je aj zníženie nákladov. „Ako všeobecné pravidlo platí, že váš systém alebo munícia, ktorú používate na elimináciu protivníka, by mala byť lacnejšia než cieľ, na ktorý útočíte,“ povedal.
Donahue zároveň priznal, že v obrannom sektore stále existuje byrokracia, no podľa neho sa na americkej strane pripravujú reformy v oblasti zahraničných vojenských predajov, ktoré umožnia rýchlejšie dodávky.
Priame posolstvo adresoval aj zbrojárskemu priemyslu: „Poslali sme vám jasný signál, čo potrebujeme. Ak nám niečo predáte, musí to byť interoperabilné. Musíte zdieľať aplikačné rozhranie (API). A cena musí ísť nadol.“