Zatiaľ čo v minulosti bola dovolenka na Slovensku výrazne lacnejšia než tá pri mori, dnes už tento rozdiel takmer neexistuje. Ceny ubytovania, služieb aj jedál sa za posledné roky prudko zvýšili a mnohí Slováci dnes zvažujú, či sa im viac oplatí ostať doma alebo sa vybrať do zahraničia. Najmä ak cestujú individuálne a nie cez cestovku, rozdiely sa stierajú.
Podľa analytikov za zdražením stoja viaceré faktory – od inflácie cez rast cien energií až po zmeny v daniach. Výsledkom je, že oddych doma sa v mnohých prípadoch cenovo približuje dovolenke pri mori. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
Ceny rástli najmä v sektore služieb
„Za jún tohto roka vidíme, že medziročne narástla inflácia o 4,3 percenta. Avšak v službách, ktoré sa týkajú dovoleniek, narástla inflácia o 10 až 13 percent,“ upozorňuje Marián Búlik, analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Kým pred desiatimi rokmi bola dovolenka v slovenských horách alebo kúpeľných mestách aj o polovicu lacnejšia ako pri mori,dnes už tomu tak nie je.

Podnikatelia čelia vysokým nákladom
Zdražovanie sa dotklo najmä podnikateľov v cestovnom ruchu, ktorí museli premietnuť rastúce vstupy do koncových cien. „V horizonte viacerých rokov sa ceny ubytovania mohli zvýšiť vzhľadom na to, že vzrástli náklady ubytovaní, energie a ostatné vstupy,“ hovorí Darina Bartková z OOCR región Liptov.
Štátne opatrenia nestačili vyvážiť negatívne vplyvy
Hoci štát v minulom roku znížil DPH na ubytovanie a stravovanie v reštauráciách na 5 %, zároveň zvýšil sadzby na niektoré iné oblasti. Zdraželi napríklad vleky, kúpaliská či alkoholické nápoje v reštauračných prevádzkach.
„Nakoniec prevážil negatívny efekt týchto zmien a vidíme, že aj tieto zmeny mali vplyv na rast cien v dovolenkových službách,“ uzatvára Búlik.