Mnohí ľudia si často radi privážajú z dovolenky alkoholické nápoje či tabakové výrobky ako suveníry. Pri návrate však musia dbať na platné colné predpisy, aby sa vyhli problémom s colníkmi či nutnosti platiť colné poplatky. Aké množstvá je možné doviezť bez cla a kedy už hrozia komplikácie?
Veľa turistov si z ciest domov priváža kvalitné víno, exkluzívny likér či cigary, ktoré si chcú uchovať ako spomienku alebo darček. Finančná správa však zdôrazňuje, že dovozy alkoholu a tabaku na osobnú spotrebu majú jasne stanovené limity, ktoré treba rešpektovať. Informuje o tom portál oPeniazoch.
Každý cestujúci nad 17 rokov musí pri dovoze alkoholických nápojov a tabakových výrobkov dodržať colné limity, aby mohol využiť zelený koridor bez nutnosti preclenia. „Dodržanie týchto limitov umožňuje cestujúcim využiť zelený koridor „nič na preclenie“, inak je potrebné nahlásiť tovar v červenom koridore a uhradiť colné poplatky,“ upozorňuje finančná správa.

Množstevné limity pri leteckej doprave
Pri cestovaní lietadlom môžu osoby nad 17 rokov priviezť bez colných poplatkov nasledovné množstvá:
- 200 kusov cigariet, alebo
- 100 kusov cigariek, alebo
- 50 kusov cigár, alebo
- 250 gramov tabaku,
- 1 liter alkoholu s obsahom nad 22 % (napríklad tvrdý alkohol alebo pálenka),
- 2 litre alkoholu s obsahom do 22 % (napríklad likéry, portské víno alebo šumivé vína),
- 4 litre nešumivého vína,
- 16 litrov piva.
Limity pri cestnej a železničnej doprave
Pri prevoze alkoholických nápojov a tabaku autom alebo vlakom platia rovnaké pravidlá pre alkohol, ale odlišné pre tabakové výrobky:
- 40 kusov cigariet,
- 20 kusov cigariek,
- 10 kusov cigár, alebo
- 50 gramov tabaku.
Limit pre alkohol zostáva rovnaký ako pri leteckej doprave.
Kombinovanie tovaru v rámci limitov
Pri dovoze je možné kombinovať rôzne druhy tabakových výrobkov, pokiaľ celkové množstvo neprekročí dovolené limity. Napríklad môžete mať zároveň cigarety, cigarky, cigary aj tabak v menších množstvách. Podobne platí kombinácia alkoholických nápojov rôzneho druhu.