V prípade, ktorý mal potiahnuť vrcholových šéfov až pred porotu, padla dohoda. Mark Zuckerberg, spolu s ďalšími členmi vedenia spoločnosti Meta, súhlasil so zaplatením sumy, ktorá vyráža dych – ide o osem miliárd dolárov. Nie ako pokutu pre firmu, ale ako vyrovnanie žaloby od jej vlastných akcionárov.
Žaloba sa totiž netýkala samotnej spoločnosti Meta, ale jej najvyšších šéfov osobne. Investori im vyčítali, že dlhé roky prehliadali flagrantné porušovanie dohody s americkými úradmi a vedome tolerovali biznisový model postavený na nekontrolovanom zbere dát. Píše o tom aj CBS News.
„Zuckerberg a jeho tím vedome riadili Facebook ako nelegálnu prevádzku na zber údajov,“ uvádzalo sa v žalobe.
Cieľom žaloby bolo prinútiť 11 bývalých a súčasných členov predstavenstva, aby za škody zaplatili zo svojich súkromných účtov. Podľa žalobcov išlo o zlyhanie riadneho dohľadu nad dodržiavaním nariadení Federálnej obchodnej komisie (FTC) z roku 2012, ktoré mali chrániť osobné údaje používateľov Facebooku.
Kauza priamo súvisí s neslávne známou aférou Cambridge Analytica, v ktorej sa preukázalo, že dáta miliónov ľudí boli neoprávnene spracované a zneužité na politické účely – vrátane kampane Donalda Trumpa v roku 2016. FTC už v roku 2019 potrestala Facebook rekordnou pokutou päť miliárd dolárov za porušenie dohody o ochrane súkromia.
Dohoda padla tesne pred tým, ako mal Zuckerberg vypovedať
Pôvodne sa očakávalo, že Mark Zuckerberg bude musieť počas súdneho pojednávania vypovedať pod prísahou. V hre tak bolo mnoho – jeho verejné vyjadrenia mohli ovplyvniť povesť firmy, ale aj jeho vlastnú pozíciu vo vedení. Napokon však k tomu nedošlo. Krátko po otvorení procesu sa strany dohodli na mimosúdnom urovnaní.
Koľko presne zaplatí každý z obžalovaných, zatiaľ nie je známe. Detaily dohody zostali utajené.
Odborníci hovoria o premeškanej šanci
Nie každý však vidí dohodu ako výhru. Jason Kint, šéf skupiny Digital Content Next, pre France24 upozorňuje, že verejné vypočúvanie mohlo priniesť skutočnú zodpovednosť: „Toto urovnanie môže priniesť zúčastneným stranám určitú úľavu, ale zároveň ide o premárnenú príležitosť na verejné vyvodenie zodpovednosti.“
Meta: My nie sme žalovaní, iba naše vedenie
Meta sa od celej kauzy oficiálne dištancuje. V stanovisku pre médiá firma zdôraznila, že predmetná žaloba sa týka výlučne jednotlivcov vo vedení spoločnosti, nie firmy ako takej. Podľa ich vyjadrenia Meta od roku 2019 investovala miliardy do zlepšenia ochrany súkromia a do interných procesov.
Cambridge Analytica už dnes ako firma neexistuje, no jej tieň sa stále vznáša nad Facebookom – a teraz aj nad jeho vedením.