Obec na východnom Slovensku zažila šok. Starosta Ďurďoša pri Vranove nad Topľou mal prijať takmer 100-tisíc eur výmenou za vybavenie rozhodnutia k pozemkovým úpravám. Policajti ho zadržali priamo pri čine v jeho kancelárii. Ide o jeden z najvyšších úplatkov, aký sa kedy na Slovensku v samospráve objavil.
Kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) zasiahli vo štvrtok ráno (17. júla) priamo v kancelárii starostu na obecnom úrade v Ďurďoši. Policajti ho zadržali práve vo chvíli, keď si preberal obrovskú sumu peňazí. Podľa dostupných informácií malo ísť o úplatok vo výške takmer 100-tisíc eur.
„Mužovi bolo vznesené obvinenie za zločin prijímania úplatku a zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa Trestného zákona. Aktuálne prebiehajú ďalšie procesné úkony,“ potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Peter Habara pre portál tvnoviny.sk.
Zásah bol súčasťou vyšetrovania možnej korupcie pri pozemkových rozhodnutiach.
Úplatok mal „uľahčiť“ rozhodnutie
Podľa zistení redakcie portálu mal starosta žiadať finančnú odmenu od vlastníka pozemku v katastrálnom území obce. Peniaze mali zabezpečiť vydanie úradného rozhodnutia, ktoré by urýchlilo pozemkové úpravy. Tento korupčný obchod však neostal nepovšimnutý.
Aj keď išlo o závažný prípad, sudca Špecializovaného trestného súdu napokon rozhodol, že starosta nebude vzatý do vyšetrovacej väzby. Z policajnej cely sa vrátil domov už v sobotu (19. júla) večer.
Dlhoročný starosta aj kandidoval do parlamentu
Starosta Ďurďoša zastáva svoju funkciu už druhé volebné obdobie. Je známy aj tým, že v minulosti kandidoval do parlamentu za rómsku koalíciu. Obec má necelých 300 obyvateľov a podobný škandál jej vedenie ešte nezažilo.

Z prostredia obce zaznievajú neoficiálne informácie, že obvinený sa mal už vzdať funkcie, no obecný poslanec túto správu zatiaľ nepotvrdil. O ďalšom vývoji v prípade má Prezídium Policajného zboru informovať verejnosť v pondelok (21. júla).
Hoci ide o malú obec, prípad ukazuje, že korupcia nepozná hranice, ani geografické, ani politické. Výška úplatku sa radí medzi najvyššie v histórii slovenských samospráv. Prípad môže byť varovaním, že dôvera verejnosti v samosprávu sa môže zrútiť aj pre jediný korupčný čin.