Americká armáda čelí KRITIKE pre NOVÉ PRAVIDLÁ holenia. Hladké tváre vzbudili OSTRÉ REAKCIE!

USA vojaci armáda holenie
Ilustračné fotografie. Zdroj: ISTOCK/AndreyPopov, ISTOCK/JRLPhotographer, ISTOCK/JasonDoiy, koláž: istream
Reklama

Zdanlivo banálna zmena v pravidlách americkej armády vyvolala búrku nevôle. Pentagon zrušil zdravotné výnimky z holenia, čím podľa kritikov diskriminuje najmä Afroameričanov. Opatrenie, ktoré má posilniť disciplínu, otvára ďalšie kolo kultúrnych vojen v USA.

Americká armáda oznámila sprísnenie pravidiel týkajúcich sa holenia. Zmeny sa dotýkajú najmä tých vojakov, ktorí si doteraz nemuseli holiť tvár zo zdravotných dôvodov. Kameňom úrazu je najmä kožné ochorenie známe ako pseudofolikulitída fúzov, ktoré spôsobuje zarastanie chĺpkov a vznik bolestivých zápalov.

A kto je najviac postihnutý? Práve Afroameričania, až 60 % z nich podľa dermatológov trpí týmto problémom, píše portál idnes.cz. V armáde má túto diagnózu 45 % černošských vojakov, zatiaľ čo medzi bielymi je to len 3 %. Pre mnohých tak bolo lekárske potvrdenie malým, no zásadným úľavovým ventilom.

Nové pravidlá budia obavy

Pentagon argumentuje potrebou jednotnosti a disciplíny. Vojaci, ktorí budú mať výnimku z holenia počas jedného roka z posledných dvoch, môžu byť vyradení z aktívnej služby. V súčasnosti má túto výnimku približne 40 000 mužov, čo je dvakrát viac ako pred piatimi rokmi.

Aj keď armáda plánuje zaviesť kurzy správneho holenia, cieľ je jasný: brady musia ísť dole. Kritici to však vnímajú ako ďalší krok k odstráneniu diverzity v radoch ozbrojených síl. Nové pravidlá prichádzajú ruka v ruke so zrušením viacerých programov podporujúcich inklúziu a rozmanitosť.

Od pýchy po problém

Vzťah americkej armády k bradám sa v priebehu desaťročí menil. V minulosti boli fúzy súčasťou vojenskej pýchy, no s príchodom plynových masiek počas prvej svetovej vojny sa hladká tvár stala bezpečnostnou normou. Po rokoch prišli uvoľnenia, najmä počas vojny proti terorizmu, keď si špeciálne jednotky pestovali brady ako gesto rešpektu voči miestnym kultúram.

Dnes sa však „chlapská elegancia“ opäť dostáva pod paľbu. Najvyšší seržant Michael Weimer tvrdí, že ide o zvýšenie disciplíny a pripravenosti, no medzi vojakmi i verejnosťou rastie pocit, že ide o krok späť.

„Táto aktualizácia posilňuje našu kultúru, ktorá podporuje disciplínu a disciplína sa rovná pripravenosti,“ povedal seržant Weimer. „Prostredníctvom postupného zavádzania spolupracujeme s poskytovateľmi prostredníctvom veliteľov, aby sme efektívne riešili normy týkajúce sa vzhľadu a zabezpečili tak udržanie profesionálnej sily,“ dodal.

Vojaci novinku kritizujú

Niektorí vojaci otvorene hovoria o diskriminácii. „Samozrejme, že to má rasový podtón,“ povedal anonymný seržant pre portál Military.com. Mnohí spochybňujú, či je zrovnávanie všetkých podľa rovnakého metra skutočne spravodlivé – najmä ak ignoruje individuálne zdravotné a kultúrne špecifiká.

Obavy vyvoláva aj fakt, že nové pravidlá prichádzajú v období, keď Pentagon reviduje ďalšie ustanovenia týkajúce sa fyzickej kondície, diverzity a inklúzie. V očiach kritikov tak ide o súčasť širšej snahy vrátiť armádu späť k rigidnej disciplíne na úkor ľudského prístupu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia