Začiatok pracovného týždňa prinesie dvojitý charakter počasia. Kým počas dňa nás bude ťažiť poriadne dusno, k večeru sa Slovenskom preženú búrky.
Začiatok nového pracovného týždňa začneme typicky letným počasím. Po chladnejších dňoch sa na našom území od soboty vzduch zohrieval a teploty presiahli 30 stupňov.
V pondelok 21. júla nebude výnimkou, ba dokonca zažijeme opäť supertropický deň, píše iMeteo. Od západu postupuje do strednej Európy studený front spojený s tlakovou nížou, ktorá sa nachádza nad Britskými ostrovmi.
Začiatok týždňa bude horúci
Búrková línia sa presúvala už v nedeľu popoludní vo Francúzsku, Švajčiarsku a Nemecku, kde spôsobili nemalé škody a priniesli veľké množstvo vody či nárazový vietor. Tento front sa presúva ďalej na východ a zasiahne aj Slovensko počas pondelňajšieho večera.
Predtým k nám ale od juhozápadu vyvrcholí prílev veľmi teplého vzduchu, ktorý vytlačí denné maximá nad 35 stupňov. V Bratislave dosiahnu teploty 35 stupňov a v Košiciach bude o niečo „chladnejšie“ s teplotami do 32 stupňov.
Na väčšine územia bude interval teplôt od 29 do 34, na západe a v Banskobystrickom kraji miestami 34 až 36 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 m dosiahne okolo 21 stupňov.
Potrápi nás dusno
Okrem vysokých teplôt nás potrápi nepríjemné dusno. V dopoludňajších hodinách sa vám bude nepríjemne dýchať najmä na východe a popoludní naprieč celým západným Slovenskom a čiastočne aj na strednom Slovensku.
Najvýraznejšie dusno pocítia obyvatelia západu po 16. hodine, kedy parciálny tlak vodnej pary dosiahne hodnotu až 24 hPa, čo predstavuje výrazné čísla.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy 1. stupňa pred teplotami pre celé západné Slovensko a južné lokality stredného a východného Slovenska, kde sa denné teploty vyšplhajú až na 34 stupňov. Druhý stupeň výstrah platí pre juh západného a časť stredného Slovenska, kde ortuť teplomera môže ukázať až 36 stupňov.

Pozor na búrky
Od západu sa ale v podvečerných hodinách rozfúka vietor, ktorý prinesie zmienené zrážky v podobe búrok, ktoré môžu byť intenzívne. S prvými búrkovými bunkami treba na našom území rátať okolo 18. hodine, kedy zafúka nárazový vietor a hrozia aj intenzívne zrážky.
Ako sme informovali vo včerajšom článku, prvé lokality, ktoré zasiahnu búrky, budú na západnom Slovensku, a to hlavne v okolí Záhoria. Následne by sa búrky nemali dostať nad južnú časť Podunajskej nížiny, ale presmerujú sa ďalej na severovýchod nad Považie, Kysuce a Oravu.
Najvyššia pravdepodobnosť výskytu búrok je na Myjave a v lokalite Považia, a to až 70 percent. Približne 50-percentné riziko búrok je naprieč celým severozápadným Slovenskom. Naopak, najmenšiu šancu na búrku predpovedajú modely pre juh a východ krajiny, kde by sa nemuseli vôbec vyskytnúť.
Napriek tomu sú v platnosti výstrahy 1. stupňa pre celé západné a stredné Slovensko. Búrky môžu sprevádzať javy ako intenzívnejší lejak s úhrnmi do 30 mm, nárazový vietor o rýchlosti do 85 km/h či krúpy.
