Boli tam deti v mokasínach, plastové tašky namiesto batohov a trasu im plánovala aplikácia. V horách. Našťastie sa včas objavil niekto, kto vedel, čo robí.
V nedeľu 20. júla narazil poľský horský sprievodca Szymon Stoch na skupinu, ktorá do Tatier očividne nepatrila. Ako opisuje, vracal sa so svojimi klientmi z oblasti Kozieho priesmyku, keď mu cestu skrížilo osem ľudí – dospelí a tri malé deti, nie staršie než sedem rokov. Podľa dojmu tipoval, že ide o turistov z Ukrajiny, Bieloruska alebo Litvy. Na príspevok na sociálnej sieti upozornili topky.sk.
Zarážajúce však nebolo, odkiaľ prišli, ale v čom vyrazili. Len dvaja z ôsmich mali oblečenie vhodné do hôr. Zvyšok vyzeral, akoby zablúdil z mestského parku: mokasíny, plastové fľaše s vodou, tašky namiesto výbavy. Vysoko v horách, ďaleko od civilizácie. Keď sa sprievodca spýtal chlapca, ktorý rozumel aspoň trochu po anglicky, kam vlastne smerujú, odpoveď ho zarazila: „K Morskému oku.“
Podľa mapy, ktorú mu dieťa ukázalo v telefóne, mali absolvovať nebezpečný úsek z Kuźníc cez Boczań, Halę Gąsienicowu, pokračovať cez masív Zadni Granat, následne zostúpiť technickým terénom Żleb Kulczyńskiego, prejsť okolo Pięciu Stawów a potom po trase Świstówka Roztocka dôjsť k Morskému oku.
To nie je vychádzka, to je seriózna túra, ktorú absolvujú len dobre pripravení – a ani tí nie s deťmi v sandáloch. „Pozriem sa na nich a pýtam sa ‚odtiaľto?!‘“, opisuje Szymon Stoch. Nakoniec sa mu podarilo skupinu presvedčiť, že niečo o horách predsa len vie, vytiahol fyzickú mapu a navrhol inú, bezpečnejšiu trasu. Turisti ho počúvli a svoj výlet úplne preplánovali.
Zdroj: Instagram/szymon_stoch
Stoch upozorňuje, že podobné situácie sa v Tatrách množia. „Nikdy, nikdy nepoužívajte Google Mapy v Tatrách. A, bohužiaľ, ani ChatGPT nepomôže na traile,“ poznamenal ironicky na záver. Dodáva, že takúto trasu by možno niektorí zvládli – ale nie táto skupina. Jeho posolstvo je jasné: hory si nežiadajú dokonalú výstroj značkovej kvality, ale rešpekt. A zdravý úsudok.