Január budúceho roku prinesie zásadné zmeny. No a tie zásadne menia spôsob, akým sa určuje predpokladaný dôchodkový vek v rámci tretieho piliera doplnkového dôchodkového sporenia. Zmena sa týka každého, či už ste len začali sporiť, alebo máte dôchodok doslova za rohom.
Pre ľudí mladších ako 50 rokov sa nový dôchodkový vek bude počítať podľa pevne stanovenej tabuľky. Tá priraďuje každému ročníku narodenia konkrétny vek, kedy by mal začať poberať dávky z tretieho piliera. Napríklad ako uviedli peniaze.sk:
- Ročník 1990: predpokladaný dôchodkový vek okolo 64 rokov a 6 mesiacov
- Ročník 1980: približne 64 rokov a 8 mesiacov
Tento údaj nie je rovnaký ako vek odchodu do dôchodku zo Sociálnej poisťovne, ale má zásadný vplyv na výpočty prognóz v treťom pilieri. Slúži na odhad, koľko si treba nasporiť, aby ste si mohli užívať dôstojný príjem v starobe – napríklad ak chcete mesačne dostávať 150 eur, systém vypočíta, aká suma na to musí byť k dispozícii.
U starších sporiteľov, ktorí už prekročili 50. rok života, sa predpokladaný vek stanovuje individuálne. Urobí to Sociálna poisťovňa podľa platných zákonov. V tomto prípade sa už nepoužívajú tabuľky a zároveň sa neberú do úvahy žiadne zľahčujúce faktory ako počet detí či náročnosť vykonávanej práce. Týmto spôsobom sa chce dosiahnuť objektívnejší pohľad na reálnu situáciu ľudí, ktorí sa nachádzajú blízko dôchodkového veku.
Tretí pilier čaká transparentnejšia budúcnosť
Ďalšou zásadnou novinkou, ktorá prichádza spolu s reformou, je spôsob, akým budú doplnkové dôchodkové spoločnosti informovať svojich klientov o stave ich účtu a budúcich vyhliadkach. Zavádzajú sa nové formy výpisov a zmeny v ich obsahu, ktoré majú priniesť viac prehľadnosti a jednoduchšie rozhodovanie.
Každý sporiteľ dostane po novom tri druhy dokumentov:
- výpis účastníka (pre tých, čo si aktívne sporia)
- výpis poberateľa dávky (pre dôchodcov v systéme)
- prognóza očakávanej dávky (odhad budúceho dôchodku)
Tieto dokumenty budú jednotne štruktúrované a ak budú doručované elektronicky, môžu obsahovať aj klikateľné odkazy na ďalšie informácie – napríklad vývoj fondov, riziká investícií či odporúčané stratégie.
Jednou z najväčších výhod tejto zmeny je zavedenie troch variant prognózy budúceho dôchodku – pesimistickej, realistickej a optimistickej. V týchto scenároch sa zohľadní:
- aktuálny stav účtu
- výška mesačných príspevkov vás a zamestnávateľa
- inflácia a dĺžka života
- či sa vaše príspevky zvyšovali v posledných rokoch
Ak ste napríklad každý rok prispievali o 5 % viac, nový systém s tým automaticky počíta. Taktiež umožní vytvoriť alternatívne výpočty – napríklad čo by sa stalo, ak by ste zmenili fond alebo zvýšili príspevky.
Sporenie sa mení, kontrola je na vás
Zmeny, ktoré prichádzajú, majú za cieľ najmä to, aby sa ľudia lepšie orientovali v tom, čo môžu od svojho dôchodkového sporenia očakávať. Mnohí doteraz nemali jasnú predstavu, koľko si vlastne sporia, koľko môžu dostať a či je to dosť. Nové pravidlá ich majú motivovať k tomu, aby sa o svoj dôchodok zaujímali skôr než neskoro.
Ak teda patríte medzi tých, ktorí si sporia v treťom pilieri, je dobré dať si pozor na to, aký vek vám bude po novom nastavený a či je váš plán realistický. Od roku 2028 sa už bude postupovať výhradne podľa novej vyhlášky, preto je teraz ideálny čas skontrolovať si nastavenia a prípadne urobiť zmeny, ktoré vám prinesú pokojnejšiu budúcnosť.