TOTO sú dôchodkové OMYLY, ktoré vás môžu pripraviť o PENIAZE aj ILÚZIE: Neverte všetkému, čo sa hovorí!

dôchodok peniaze
Ilustračné fotografie. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa, ISTOCK/Dobrila Vignjevic, ISTOCK/Claudia Nass, koláž: istream
Reklama

O dôchodkoch sa medzi ľuďmi šíri množstvo poloprávd a mýtov, ktoré môžu spôsobiť nielen finančnú škodu, ale aj falošné nádeje. Niektoré nepravdy sú tak rozšírené, že im verí väčšina Slovákov. Sociálna poisťovňa preto objasňuje najčastejšie mylné predstavy, ktoré kolujú v spoločnosti, najmä na sociálnych sieťach a medzi známymi.

Ak si myslíte, že stačí odpracovať 15 rokov, aby ste mali nárok na minimálny dôchodok, alebo že invalidný dôchodca nesmie pracovať, možno ste naleteli mýtom, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Prinášame vám prehľad 11 najčastejších omylov o dôchodkoch spolu s vysvetleniami, ako to v skutočnosti funguje.

Mýtus 1: Dôchodok sa počíta len z príjmov za posledných 10 rokov

Fakt: Pri výpočte starobného dôchodku sa berie do úvahy celé obdobie dôchodkového poistenia, zvyčajne od roku 1984, píše portál pravda.sk. Dôležité sú teda všetky vaše zárobky a odvody počas aktívneho pracovného života, nie len posledná dekáda.

Mýtus 2: Dôchodok dostanú aj tí, čo nikdy nepracovali

Fakt: Nie je to pravda. Na vznik nároku na dôchodok je potrebné mať minimálne 15 rokov dôchodkového poistenia. Kto nepracoval a neplatil odvody, nárok nemá. Navyše, čím menej rokov a nižšie odvody, tým nižší dôchodok.

Mýtus 3: Stačí 15 rokov práce a mám nárok na minimálny dôchodok

Fakt: Minimálny dôchodok sa priznáva len tým, ktorí získali aspoň 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia. Nie každé obdobie sa do tohto počtu započítava, preto 15 rokov nestačí.

Mýtus 4: Sused mal rovnakú prácu a roky ako ja, ale má vyšší dôchodok, systém je nespravodlivý

Fakt: Výška dôchodku sa určuje individuálne. Okrem odpracovaných rokov záleží na výške hrubej mzdy, období nezamestnanosti, rodičovskej dovolenky či PN a aj na tom, či ste boli v 2. pilieri. Rozdiely sú preto bežné a majú konkrétne dôvody.

Mýtus 5: Nezamestnanosť sa automaticky započítava do dôchodku

Fakt: Nie vždy. Po roku 2003 sa doba evidencie na úrade práce do dôchodku nezarátava, ak sa počas nej nevyplácala podpora v nezamestnanosti. Predtým to platilo inak. Dnes si môže občan nezapočítané obdobie zaplatiť dobrovoľne.

Mýtus 6: Po dovŕšení dôchodkového veku mi vrátia krátené percentá z predčasného dôchodku

Fakt: Nie. Predčasný dôchodok sa po dosiahnutí dôchodkového veku nemení, iba sa mu zmení názov. Percentá sa vracajú iba v prípade, ak ste počas čerpania predčasného dôchodku začali znova pracovať a dôchodok vám bol medzičasom zastavený.

Mýtus 7: Po dovŕšení dôchodkového veku dostanem nové rozhodnutie

Fakt: Sociálna poisťovňa nové rozhodnutie nevydáva. V pôvodnom rozhodnutí o predčasnom dôchodku je už uvedený dátum, kedy dôchodkový vek dovŕšite.

Mýtus 8: Invalidný dôchodca nesmie pracovať

Fakt: Môže. Ak mu to zdravotný stav dovoľuje, môže pracovať v akomkoľvek pracovnoprávnom vzťahu, bez obmedzenia zárobku alebo počtu hodín.

Mýtus 9: Sirota nesmie byť zamestnaná

Fakt: Môže. Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa bez ohľadu na to, či pracuje. Zamestnanie nemá vplyv na výšku ani výplatu dôchodku.

Mýtus 10: Sirote zaniká nárok na dôchodok po svadbe alebo pôrode

Fakt: Nie. Pokiaľ ide o nezaopatrené dieťa, nárok na sirotský dôchodok trvá aj po uzatvorení manželstva, narodení dieťaťa či presťahovaní z domácnosti.

Mýtus 11: Dôchodok dostávam spätne, ako výplatu

Fakt: Dôchodkové dávky sa vyplácajú vopred. To znamená, že napríklad dôchodok za január dostanete už začiatkom januára, nie vo februári.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis