Prokremeľský denník VARUJE! Európa môže SPUSTIŤ ÚTOK na Rusko, v hre sú tri pravdepodobné scenáre

Zdroj: Canva, TASR
Reklama

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov uviedol, že Rusko plánuje do roku 2036 vyčleni na obranu 1,1 bilióna dolárov. Zároveň ruské médiá a analytici upozorňujú, že Európa údajne pripravuje útok na Rusko už v roku 2027. Predstavujú pritom tri možné scenáre, ktoré by mohli viesť k eskalácii konfliktu. 

Rusko a NATO sú v súčasnosti v napätej situácii, ktorú sprevádzajú varovania zo všetkých strán. Generálny tajomník NATO Mark Rutte, nemecký kancelár Friedrich Merz a európske spravodajské služby varujú pred možným útokom Ruska na členské krajiny NATO do piatich rokov. Na druhej strane ruské zdroje tvrdia, že to bude Európa, ktorá sa pripravuje na vojenskú konfrontáciu s Moskvou. Informuje o tom portál iDnes.

Rusko plánuje obrovský zbrojný program

Kyrylo Budanov, šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky, tento týždeň vyhlásil, že Rusko pripravuje najväčší zbrojný program od rozpadu Sovietskeho zväzu.

„Prebieha totálna mobilizácia politiky, ekonomiky a spoločnosti Ruskej federácie, aby bola pripravená na nadchádzajúcu rozsiahlu vojnu,“ uviedol Budanov. Podľa neho Moskva už vytvorila dva nové vojenské okruhy v oblasti Moskvy a Leningradu a plánuje ďalšie rozšírenia.

Európa údajne plánuje útok na Rusko v roku 2027

Naopak, ruský portál Komsomolskaja pravda s odvolaním sa na ruských analytikov tvrdí, že Európa pripravuje útok na Rusko už v roku 2027. „Mobilizácia zdrojov Európskej únie naznačuje, že Brusel vážne zvažuje rok 2027 ako dátum začiatku vojenských operácií,“ tvrdí ruský vojenský analytik Alexander Zimovskij. Ako dôkaz uvádza charakter vojenských cvičení v pobalstskom regióne.

Podľa Zimovského stratégovia NATO veria, že môžu uskutočniť obmedzené obsadenie ruského územia bez rizika jadrovej odplaty zo strany Moskvy. Plánujú pritom aj výpad ukrajinských jednotiek do oblasti Kurska v Rusku.

Zdroj: TASR

Tri scenáre možného konfliktu podľa ruskej strany

1. Blokáda Kaliningradu ako zámienka

Vedúci ruského Centra pre štúdium vojenských a politických konfliktov Andrej Klintsevič tvrdí, že Európa využije exklávu Kaliningrad ako zámienku na vojenskú konfrontáciu. Podľa neho nasadzovanie protileteckých a protilodných systémov na švédskom ostrove Gotland, ako aj rastúca spolupráca medzi Fínskom a Estónskom, naznačujú prípravy na tento krok.

„Pod zámienkou, ktorá je ‚za vlasy pritiahnutá‘, začne Európa blokovať vzdušný aj námorný priestor Kaliningradu, a to bez ohľadu na ruské protesty,“ upozorňuje Klintsevič. Ruské jednotky budú nútené presadiť sa cez Suvalský koridor – strategicky úzky pás medzi Poľskom a Litvou, ktorý je označovaný za Achillovu pätu NATO.

Podľa informácií agentúry Bloomberg by Rusko mohlo zinscenovať napríklad zastavenie vlaku na trati medzi Moskvou a Kaliningradom, ktorý prechádza cez Litvu.

2. Napadnutie Moldavska a zasiahnutie Ukrajiny

Druhý scenár podľa analytikov predstavuje možný útok NATO cez Moldavsko. Hoci Moldavsko nie je členom NATO, podľa Klintseviča by sa Ukrajina do konfliktu musela zapojiť. NATO údajne využíva Moldavsko ako vojenskú základňu a plánuje útoky na proruské separatistické regióny Podnestersko a Gagauzsko.

To by mohlo vyvolať ruskú vojenskú reakciu zameranú na otvorenie pozemného koridoru medzi Odessou a Mykolajivom, čím by sa zabezpečil prístup k Čiernemu moru a proruským oblastiam.

Zdroj: TASR

3. Hrozba zo severu

Tretí scenár podľa Zimovského spočíva v hrozbe útoku zo severu, kde Fínsko, ktoré má za sebou komplikovanú históriu s Ruskom a je novým členom NATO – uchováva vojenskú infrašktruktúru pripravenú na konflikt.

Ruská reakcia a argumenty

Klintsevič dodáva, že Európa sa musí začať obávať ruskej jadrovej sily a navrhuje uskutočniť nový jadrový test, aby Moskva demonštrovala svoju silu.

Moskva pritom svoju vojenskú agresiu voči Ukrajine obhajuje ako obranu proti plánu NATO na rozdelenie Ruska a získanie prístupu k jeho zdrojom.

„Potrebujú veľkú vojnu, aby rozdelili Rusko na malé samostatné štáty a získali voľný prístup k našim zdrojom,“ uzatvára Klintsevič.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia