Vojnový konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom môže čoskoro vstúpiť do novej etapy. Podľa tureckého ministra zahraničných vecí Hakana Fidana existuje všeobecná dohoda o osobnom stretnutí prezidentov Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského na neutrálnom území Turecka. Kým sa však diplomacia pripravuje na možné rokovania, na frontoch neutícha napätie, obe strany hlásia útoky aj obete.
Turecký šéf diplomacie oznámil, že Ukrajina aj Rusko predbežne súhlasili s prípravou vrcholného stretnutia svojich lídrov. Mnohí považujú prípadné rokovania v Istanbule za potenciálny míľnik, ktorý by mohol posunúť vojnu smerom k dialógu. Turecký prezident Erdogan vyjadril záujem osobne kontaktovať Donalda Trumpa, aby podporil sprostredkovanie rozhovorov, píše TASR.
Putin a Zelenskyj môžu rokovať v Istanbule
„Možno už tento týždeň budeme rokovať s Putinom a Trumpom o možnosti zorganizovať stretnutie lídrov v Istanbule. Budeme sa o to usilovať,“ povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Tento zámer prichádza po treťom kole priameho rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktoré sa v stredu konalo v Turecku. Diskusia trvala menej než hodinu a podľa BBC nepriniesla žiadne zásadné prelomy. Obe strany sa však predbežne dohodli na výmene vojnových zajatcov – približne 1200 osôb na každej strane – a rozoberali tiež možnosti návratu vysídlených civilistov do ich domovov.
Ruská strana zároveň ponúkla Ukrajine krátkodobé humanitárne prestávky v bojoch, trvajúce 24 až 48 hodín. Cieľom by malo byť bezpečné odvezenie zranených a vyzdvihnutie tiel padlých vojakov – vrátane približne 3000 ukrajinských obetí. Ukrajina tieto návrhy však nepovažuje za reálne prímerie, ale skôr za čiastkové úľavy. Naopak, Kyjev deklaroval ochotu okamžite uzavrieť bezpodmienečné prímerie a navrhol usporiadanie prezidentského summitu do konca augusta.
Z Kremľa však prišla reakcia plná skepticizmu. Jeho hovorca Dmitrij Peskov označil stretnutie Putina a Zelenského v horizonte 30 dní za veľmi nepravdepodobné. Podľa neho musí každému takémuto vrcholnému summitu predchádzať sériu prípravných rokovaní, ktoré by zabezpečili, že lídri budú môcť rovno podpísať konkrétne dohody o urovnaní konfliktu.
Dronová vojna eskaluje
Zatiaľ čo sa spomína možný mierový dialóg, situácia na bojisku zostáva výbušná. V noci na sobotu podnikla ruská armáda rozsiahle raketové útoky na viaceré ukrajinské mestá, vrátane Dnipra, kde zahynul najmenej jeden civilista, píše TASR. Súbežne Rusko hlási dve obete po ukrajinskom dronovom útoku v Rostovskej oblasti. Napätie neutícha a civilné obyvateľstvo naďalej trpí.
Prezident Zelenskyj vo svojom večernom vystúpení potvrdil plán vyrobiť až 1000 bojových dronov denne. Priznal však, že naplniť ambicióznu kvótu bude extrémne náročné. Vojenskí odborníci varujú, že Rusko má podobné ambície, čo by mohlo ďalej vystupňovať bezpilotné konflikty vo vzduchu. Ukrajina preto musí investovať nielen do útoku, ale aj do systémov na záchyt nepriateľských dronov.
USA a Čína sa sporia v OSN, Trump volá po jadrových rokovaniach
Na medzinárodnej scéne prebiehajú paralelne ďalšie zásadné debaty. V OSN sa USA a Čína ostro rozchádzajú v názoroch na konflikt na Ukrajine. Exprezident Donald Trump medzičasom vyhlásil, že očakáva obnovenie rokovaní o jadrovom odzbrojení s Ruskom, najmä v súvislosti s končiacou platnosťou dohody New START.