Za úspechmi Vladimíra Krčméryho stojí aj jeho manželka. Terézia sa celý čas ticho STARALA o celú rodinu a bola mu OPOROU!

Zdroj: Zdroj: INSTAGRAM / flexynka , FB/ Zuzana Čaputová
Reklama

Profesor Vladimír Krčméry bol lekár, vizionár a človek s veľkým srdcom. Počas svojho života obetoval komfort, kariéru aj bezpečie, aby mohol pomáhať druhým. Doma ho však vždy čakala žena, ktorá sa ticho starala o celú rodinu – jeho manželka Terézia. 

Keď sa v januári 2010 objavil Krčméry na viedenskom letisku v sandáloch, všetkým to vyrazilo dych. V mrazivom počasí nemal na nohách zimné topnky – tie totiž nechal na Haiti lekárovi, ktorému zemetrasenie zničilo dom a s ním aj oblečenie. Informuje o tom portál Dobré Noviny.

„Moje topánky som nechal na Haiti nášmu lekárovi, ktorý tam pôsobí. Zemetrasenie mu zničilo dom a pod sutinami mu ostalo všetko oblečenie, aj topánky. Tak som tam mu svoje topánky nechal a ja som sa vrátil v sandáloch,“ vysvetľoval.

Kým on pomáhal ľuďom po celom svete, jeho manželka Terézia doma zápasila s každodennosťou, výchovou detí aj hrozbami, ktoré prichádzali na základe Krčméryho verejného pôsobenia.

Lekcia viery a pokory

Už ako dieťa zažil Vladimír ponižovanie kvôli viere. Jeho syn Michal si spomína na moment z otcovej mladosti: „Jeden z najsilnejších príbehov je pre nás napríklad to, že ho ako malého chlapca učiteľka postavila pred celú triedu, aby sa mu všetci spolu vysmiali, že verí v Boha. Takáto skúsenosť v ňom mohla vyvolať hanbu za svoju vieru, ale jeho celý život ukazuje opak. Vo svojej viere bol odvážny a nikdy sa nehanbil k nej priznať.“

Otcove hodnoty boli pevne zakorenené aj v skromnosti a štedrosti. „Otec vedel byť mimoriadne štedrý a samému mu na peniazoch veľmi nezáležalo. Nikdy netúžil po bohatstve a stačilo mu veľmi málo. Na peniaze sa preto vedel pozerať veľmi slobodne, len ako na prostriedok na pomoc druhým,“ dodal Michal Krčméry.

Zdroj: INSTAGRAM / flexynka

Milenky nechcel

Krčméry pôsobil aj v prestížnej viedenskej nemocnici. Každé ráno tam prichádzal starým žigulákom. Keď sa však oženil, jeho profesor Wolfgang Graninger mu vynadal: „Z teba nikdy nič nebude Krčméry, nikdy nebudeš profesor. Oženil si sa a to je koniec kariéry! Medicína mala byť tvoja jediná milenka!“ 

Netušil, že Krčméry dokáže skĺbiž oboje – aj manželstvo, aj obetavú lekársku kariéru. Spolu so ženou pritom prežili vyhrážky väzením, bombardovanie aj únos ich syna.

Zdroj: INSTAGRAM / ahoj_tv

Totalitný režim ho chcel zlomiť

Za komunistického režimu bol Krčméry sledovaný za svoju tajnú činnosť v kresťanských spolkoch. Keď ho vyhodili z fakulty, hrozilo mu obvinenie z príživníctva.

„Z lekárskej fakulty ma prepustili tak, že keď som prišiel do roboty, mal som veci vysťahované na chodbe. Prednosta mi oznámil, že mi k tomu nemá čo povedať, len to, že mám ísť za šéfom kádrového. Ten mi povedal, že čím viac sa budem pýtať, tým to bude so mnou horšie a pripomenul mi, že na fakulte mám aj manželku,“  opisoval v knihe Ženie ma zlé svedomie.

Napokon ho zachránil nečakaný krok – nastúpil na materskú dovolenku. „Mal som to obrovské šťastie, že som mohol byť deväť mesiacov, až takmer do revolúcie, s mojim synom Michalom, a tým som sa vyhol trestnému činu príživníctva a väzneniu. Bolo to jedno z najkrajších období v mojom živote,“ priznal.

Únos syna na Haiti

Rodinné krízy sa nevyhli ani ďalším rokom. Počas misie na Haiti uniesli ich syna Michala. Únoscovia ho chceli predať alebo vymeniť.

„Našťastie sa spolu s kamarátom sami oslobodili a únoscom ušli. Dozvedel som sa o tom, až keď bolo po všetkom,“ spomínal Krčméry.

Ani vtedy mu manželka nič nevyčítala – napriek tomu, že strach o manžela a deti jej často nedal spávať.

Zdroj: FB/ Michal Oláh

Tichá sila menom Terézia

Terézia Krčméryová stála pri manželovi počas 36 rokov manželstva ako tichá, ale neochvejná opora.

„Zodral si sa v službe iným. Ja som sa pokúšala vytvoriť ti bezpečný prístav, kam by si sa mohol vždy vrátiť,“ povedala pri poslednej rozlúčke.

Krčméry jej roky vzdával hold: „Žiadna ma nechcela rodine ukradnúť. Jeden predstavený kapucínskej rehole povedal, že ak žena chce, zvedie aj biskupa. Takú som, našťastie, nestretol. Anjeli strážni ma chránili,“ povedal pre Unilabs.

Tri zamestnania jednej ženy

Terézia podľa neho zastávala tri plnohodnotné úlohy – učila na vysokej škole, starala sa o deti i vnúčatá a zároveň viedla domácnosť.

„Často si myslíme, že ženy ktoré sú v domácnosti alebo na materskej sú na „dovolenke“. Myslím si, že slovo “dovolenka” by sa malo premenovať na ďalšiu pracovnú zmenu a to 12 až 24 hodinovú,“ povedal Krčméry.

Zdroj: FB/ Zuzana Čaputová
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Domáce celebrity