Zatiaľ čo verejnosť žiada odpovede o prípade Jeffreyho Epsteina, vo vnútri pro-Trumpovských online komunít rastie napätie. Kontroverzný prípad zosnulého finančníka s temnou minulosťou sa stal novým bojiskom medzi lojálnymi podporovateľmi bývalého prezidenta a tými, ktorí požadujú väčšiu transparentnosť – aj za cenu vnútorného rozkolu.
Téma, ktorá by sa na prvý pohľad mohla javiť ako jasná – teda otázka zverejnenia dokumentov súvisiacich s Epsteinom – sa ukazuje ako mimoriadne citlivá pre bývalého prezidenta Donalda Trumpa a jeho základňu. Aj keď Trump kedysi verejne podporoval odhalenie pravdy, v posledných týždňoch otočil a prípad označil za uzavretý. Informuje o tom portál BBC.
Toto vyhlásenie vyvolalo výraznú nevôľu najmä medzi internetovými komunitami, ktoré dlhodobo podporujú Trumpa a zároveň veria v existenciu sprisahaní a utajovaných skutočností. Miesta ako diskusné fórum TheDonald či siete typu X (Twitter) zaplavili ostré výmeny názorov, v ktorých sa spochybňuje Trumpovo mlčanie a zároveň hľadá „hlbší zmysel“ jeho stratégií.
Rozdelená komunita
Kým jedna skupina verných fanúšikov ostáva neochvejná a Trumpove kroky obhajuje ako „majstrovský ťah v politickom šachu“, druhá – čoraz početnejšia – požaduje okamžité zverejnenie Epsteinových spisov a považuje prezidentovo mlčanie za podozrivé.
V komentároch sa objavujú výroky ako: „Trump týmto vyzerá, že niečo skrýva.“ alebo: „Ak naozaj nemá čo skrývať, prečo nepovie pravdu?“
Napriek tomu, že Trump tvrdí, že sa s Epsteinom rozišiel ešte pred jeho prvým zatknutím začiatkom 2000-rokov a že ho dokonca vyhodil zo svojho klubu, internet je plný fotografií a archívnych videí, ktoré dokumentujú ich spoločné chvíle na večierkoch a v spoločnosti vplyvných osôb.
Tlak zo všetkých strán
Dokonca aj niektorí vplyvní spojenci prezidenta – ako senátor Thom Tillis – vyjadrili frustráciu a požadujú zverejnenie všetkých relevantných dokumentov. „Zverejnite tie zas*né dokumenty,“ povedal Tillis bez obalu v rozhovore pre americké médiá.
Ďalší známi konzervatívni komentátori ako Tucker Carlson, Steve Bannon alebo Benny Johnson sa téme naďalej intenzívne venujú. Naopak, viacerí populárni „influenceri“ blízki MAGA kruhom – napríklad Laura Loomer či Jack Posobiec – v posledných dňoch zmenili tón a snažia sa pozornosť svojho publika presmerovať na iné témy.
Loomer napríklad tvrdí, že „Trump v Epsteinových dokumentoch nie je obvinený“, no množstvo používateľov jej to neverí a pripomína spoločnú minulosť Trumpa a Epsteina prostredníctvom memečiek a sarkastických komentárov.
QAnon, rozčarovanie a otázniky
K rozčarovaným sa pridal aj Jacob Chansley, známy ako „QAnon šaman“, ktorý sa preslávil počas útoku na Kapitol v roku 2021. Chansley nedávno publikoval sériu kritických statusov na Trumpovu adresu – krátko na to mu však zablokovali účet.
Aj keď sa administratíva pokúša odpútať pozornosť od kauzy Epstein zverejnením iných tém – ako napríklad dokumentov o ruskom zasahovaní do volieb v roku 2016 alebo zrušením relácie Stephena Colberta – medzi časťou podporovateľov to nefunguje.
Niektorí sa pýtajú, prečo ak sú v Epsteinových dokumentoch skutočne citlivé informácie o Trumpovi, ich nezverejnil súčasný prezident Joe Biden. Iní hľadajú v celej situácii tajné dohody, kalkuly a „hlbšie“ stratégie.
Rozkol ako dar pre opozíciu?
Zatiaľ čo niektorí podporovatelia Trumpa veria, že ide o útok zvonka, iní si kladú otázku, či si Trump nevytvoril problém sám.
„Ľavica sa už roky snaží nájsť spôsob, ako rozdeliť MAGA,“ píše jeden používateľ na TheDonalde.
„Ale tentoraz to Trump pokazil sám,“ kontruje iný.
Kauza Jeffreyho Epsteina sa tak pre Trumpa a jeho online komunitu ukazuje ako jeden z najkomplexnejších problémov posledných mesiacov. V čase, keď sa blížia nové voľby, môže ísť o kľúčový moment – buď dôjde k udržaniu jednoty, alebo k trhlinám, ktoré sa už nebudú dať zalepiť.