Posledná nádej pre havajské VTÁKY pred VYHYNUTÍM: Vedci prišli so zaujímavým riešením

Zdroj: Animalia, Canva
Reklama

Na Havaji prebieha tichý, no mimoriadne dôležitý boj. V stávke je osud jedinečných vtáčích druhov, ktoré žijú len na týchto ostrovoch. A ich najväčším nepriateľom nie je človek – ale malý, bzučiaci hmyz: komár.

V posledných mesiacoch sa nad havajskými lesmi objavujú drony a vrtuľníky, ktoré zhadzujú zvláštne kapsuly. V nich sa nachádzajú tisíce laboratórne chovaných samcov komárov. Tieto komáre nehryzú, nenakazia nikoho – ale majú v sebe baktériu, ktorá zabraňuje oplodneniu vajíčok, ak sa spária s divokými samicami. Cieľ je jednoduchý: znížiť počet invazívnych komárov, ktorí šíria smrteľnú vtáčiu maláriu. Informuje CNN.

Medonosky na pokraji vyhynutia

Havajské medonosky (angl. honeycreepers) nie sú len krásne vtáky so žiarivým perím – sú dôležitou súčasťou miestneho ekosystému. Pomáhajú pri opelení rastlín a šírení semien, zohrávajú dôležitú úlohu v mytológii pôvodného obyvateľstva a sú unikátnym znakom ostrovov.

Z viac ako 50 známych druhov dnes prežilo len 17, pričom väčšina je ohrozená. Druhy ako ʻĀkohekohe, ‘i‘iwi alebo kiwikiu sú na pokraji vyhynutia. Niektoré, napríklad ‘akikiki, sú už považované za funkčne vyhynuté vo voľnej prírode.

Zrada z výšky: Komáre a klimatická zmena

Komáre nie sú pôvodným druhom na Havaji. Prvýkrát boli zaznamenané okolo roku 1826, pravdepodobne prišli na veľrybárskych lodiach. Spočiatku sa držali v teplejších a nižšie položených oblastiach, čo vtákom umožnilo prežiť v chladnejších horských pásmach.

Lenže klimatická zmena situáciu dramaticky zhoršila. Ako teploty stúpajú, komáre sa dostávajú do vyšších nadmorských výšok, kde kedysi žili posledné bezpečné populácie vtákov. Ich výskyt v horských oblastiach Maui či Kaua‘i spôsobil masívny pokles vtáčích populácií, ktoré nemajú voči malárii žiadnu obranu.

Biologická revolúcia v ochrane prírody

Použitie tzv. inkompatibilnej insektnej techniky (IIT), ktorá využíva baktériu Wolbachia, je výsledkom rokov výskumu. Táto technológia je bežne skúmaná pre kontrolu chorôb ako dengue či zika, no na Havaji ide o prvý prípad jej použitia výlučne pre záchranu prírody.

Laboratóriá v Kalifornii dnes produkujú milióny samcov komárov týždenne. Títo sa vypúšťajú nad lesmi ostrovov Maui a Kaua‘i – aktuálne až 500 000 komárov týždenne na každý ostrov. Kapsuly s komármi sú zhadzované z vrtuľníkov, ale najnovšie aj z dronov.

Drony znamenajú prelom – sú lacnejšie, ekologickejšie, bezpečnejšie a umožňujú presnejšie zásahy v náročnom teréne. Projektový manažér Adam Knox hovorí, že ide o prvú známu aplikáciu tohto typu nasadenia komárov pomocou dronov na svete.

Zachrániť čas – zachrániť život

Vedci ako Dr. Chris Farmer z American Bird Conservancy upozorňujú, že ak sa situácia nezmení, mnohé druhy vymiznú počas tohto desaťročia. Ich modely ukazujú, že ak sa nezačne konať okamžite, každý ďalší rok výrazne znižuje šance na prežitie zvyškov populácií.

Niektoré druhy, ako ‘amakihi, už dokonca prejavujú prvotné známky odolnosti voči chorobe, čo dáva nádej na budúcu genetickú adaptáciu. Navyše, v zajatí sa chovajú niektoré druhy ako ‘akikiki – ak sa podarí zastaviť šírenie choroby, existuje možnosť ich návratu do prírody.
Záver

Projekt s komármi zhadzovanými z oblohy môže na prvý pohľad znieť bizarne, no v skutočnosti ide o premyslený, vedecky podložený a ekologicky citlivý zásah, ktorý by mohol zachrániť havajské vtáky pred vyhynutím. „Ak neurobíme nič teraz,“ hovorí Farmer, „naše deti už tieto vtáky nikdy neuvidia.“

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti