Popredný ruský propagandista a moderátor Vladimir Solovjov vo svojej relácii v ruskej štátnej televízii vyhlásil, že Rusi by mali uviesť jadrové zbrane do pohotovostného stavu a otestovať ich v západoukrajinskom meste Ľvov. Než sa tak stane, ruská armáda by však mala starostlivo sledovať vietor, aby fúkal na západ, čím by rádioaktívny spad smeroval nad Poľsko.
Na posledný výstrelok Solovjova upozornil projekt Russian Media Monitor. „Dal by som jadrové zbrane do pohotovosti a vykonal testy, napríklad vo vojenskom výcvikovom stredisku Javoriv,“ vyhlásil Solovjov. Toto stredisko sa nachádza asi desať kilometrov od hraníc s Poľskom a 30 kilometrov severozápadne od Ľvova.
„Nie, nie v Javorive,“ oponoval propagandistovi ruský „vojenský expert“ Jevgenij Bužinskyj. „Ale áno. Vojenské výcvikové stredisko v Javorive je ideálne na testovanie jadrových zbraní,“ odpovedal zase Solovjov. „Vypočítame, kedy a kam bude fúkať vietor, aby smeroval na Poľsko,“ dodal.
Solovjov ďalej uviedol, že nad Ľvovom nemá žiadnu ľútosť. Obyvateľom by však pred jadrovým úderom dal čas na útek. „V podstate všetci obyvatelia Ľvova majú 24 hodín na to, aby opustili mesto. Malo by byť zničené,“ povedal. Bužinskyj mu na to odpovedal, že Ľvov je krásne mesto. „Na tom nezáleží, postavíme ho znovu,“ zareagoval popredný ruský propagandista.
Na Nórov si nikto ani nespomenie
Okrem útokov na Ľvov Solovjov hrozil aj útokom na Nórsko. Bužinskyj najprv uviedol, že Rusi mali s Nórskom po druhej svetovej vojne „celkom dobré vzťahy“. „Ale zrazu sú znepokojení tým, že vytvárame, resp. obnovujeme moskovský a leningradský vojenský okruh a že sa zaujímame o Špicbergy, hoci Špicbergy sú demilitarizovanou zónou. Z nejakého dôvodu Nóri považujú Špicbergy za svoje?“ pýtal sa vojenský expert.
„Sú všetci (Nóri) pripravení za to zomrieť? Nie je ich toľko, takže to bude rýchle,“ začal Solovjov. „Nikto si ani nevšimne, že Nóri zmizli. (…) Ak zrazu zmiznú, ľudia si povedia: Bol tu vôbec niekto?“ uzavrel moderátor.
V ruskej propagandistickej relácii sa tiež hovorilo o tom, že továrne spojencov, kde sa vyrábajú zbrane dodávané na Ukrajinu, sú teraz oficiálne vojenským cieľom Ruskej federácie. Podľa Solovjova by Rusi mali na takéto komplexy vyslať balistickú raketu Orešnik.
„Andrej Anatoljevič Sidorov (ruský propagandista a moderátor) sa obáva, že bude nasledovať jadrová odveta, ale to sa nestane. Ani zďaleka. Nikto sa neodváži ani povzdychnúť. Vôbec nie. Američania sa k tomu kvôli nejadrovým útokom s Orešnikom nepridajú. Čo budú robiť? Čo? Dodávať ďalšie zbrane? Už dali všetky zbrane, ktoré mohli,“ povedal Solovjov.
Nasadíme strategické jadrové zbrane
„Áno, to je reálna možnosť. Hlboko sa mýli, ak si myslí, že budeme bojovať proti NATO s našimi pravidelnými jednotkami. Tu s vami súhlasím, že budú použité taktické jadrové zbrane,“ sekundoval mu Bužinskyj. „Strategické,“ opravil ho Solovjov. „Bezpochyby,“ súhlasila so Solovjovom ruská propagandistka a šéfka prokremeľských médií Russia Today a Sputnik Margarita Simonjanová.
„Budú strategické, nie taktické. Ak Američania zaútočia na Kaliningradskú oblasť, aké sú možnosti? Dva poseidony (jadrové torpéda) a bude tu prieliv pomenovaný po súdruhovi Stalinovi,“ uzavrel Solovjov v narážke na informáciu, že NATO má plán, ako rýchlo zlikvidovať ruskú Kaliningradskú enklávu.
Na najnovší Solovjovov útok upozornil projekt Russian Media Monitor, ktorý založila americká novinárka ukrajinského pôvodu Julia Davisová pracujúca pre denník The Daily Beast. Nachádza sa na sankčnom zozname Ruskej federácie.
Známy propagandista
Solovjov je známy svojimi útokmi proti západným krajinám, najmä Európe, ktorú pravidelne ohrozuje. V minulosti napríklad navrhol, aby ruská armáda raketami zasypala európske metropoly, ako sú Praha, Berlín alebo Londýn. Rusi sa vyhrážajú Západu zničením, aj napriek tomu, že v západných mestách hľadajú útočisko členovia rodín ruských prominentov.

V ruských propagandistických programoch v štátom kontrolovaných médiách, medzi ktoré patrí aj Solovjovova relácia, sa často objavujú extrémne názory. Sledujú ich aj ľudia vo svete, pretože poskytujú obraz o tom, aké naratívy chce ruský režim podávať svojim občanom.