VIDEO: Normálne ma osr*l, zdieľal Babiš video s vtákom. Humor, bizár alebo úpadok politickej kultúry?

Andrej Babiš
Andrej Babiš. Zdroj: Reprofoto/Instagram/andrejbabis
Reklama

Na sociálnej sieti Facebook sa objavilo nezvyčajné video, o ktoré sa sám podelil predseda hnutia ÁNO Andrej Babiš. Expremiér v ňom zachytil kurióznu situáciu, keď sa počas natáčania stal terčom vtáčieho trusu. V ležérnom oblečení, s typickou dávkou humoru, k tomu dodal, že ho vták „normálne osr*l“. Príspevok okamžite vyvolal vlnu reakcií – kým jedni ho vnímali ako prejav jeho ľudskosti a schopnosti urobiť si srandu zo seba samého, iní to považovali za ďalší dôkaz úpadku politickej komunikácie.

Influencer Milan Dobrovoľný v rozhovore pre CNN Prima NEWS upozornil, že podobný „bizár“ na sociálnych sieťach môže politikom skôr uškodiť než pomôcť, pretože prekračuje hranice, ktoré by mali verejne činné osoby dodržiavať.

Samotné video doplnené veselou hudbou ukazuje moment, keď vtáčí trus pristál na Babišovej mikine, čo prítomní komentovali s úsmevom, že mu to vraj prinesie šťastie. Aj v komentároch na Facebooku sa objavili podobné pozitívne reakcie. Niektorí písali, že je to znamenie blížiaceho sa volebného víťazstva, iní ho oslavovali ako „človeka z ľudu“, ktorý sa nehanbí ukázať v odľahčenej situácii.

Zdroj: Instagram/andrejbabis

No našli sa aj kritické hlasy. Niektorí diskutujúci tvrdili, že aj vtáky majú „rozum“ a preto naňho „kadia“. Ďalší sa pohoršovali nad tým, že vrcholový politik vôbec točí podobné videá, ktoré podľa nich znižujú vážnosť jeho funkcie. Objavili sa aj ironické poznámky, že vták presne vedel, kde má „útočiť“.

Otázka, ako by sa mali politici prezentovať na sociálnych sieťach, vyvoláva vášnivé debaty. Milan Dobrovoľný pripomenul, že Babiš síce dokáže osloviť svojich priaznivcov neformálnym obsahom, no rizikom je, že sa komunikácia ľahko premení na frašku. Podľa neho je humor dôležitý, ale nemal by prekračovať určité hranice, aby sa z politikov nestávali karikatúry. Dobrovoľný vyzval politikov, aby dbali skôr na kvalitu obsahu a dopĺňali ho aj o edukačné prvky, pretože lacný humor môže dlhodobo poškodiť politickú kultúru.

Aj z exkluzívneho prieskumu STEM pre CNN Prima NEWS vyplýva, že voliči sa rozhodujú predovšetkým na základe volebných programov (51 %) a osobného dojmu z politikov (49 %). Sociálne siete zohrávajú len okrajovú úlohu, za dôležité ich považuje len deväť percent opýtaných. Sociológ Vojtech Bednár však upozornil, že hoci ľudia priamo netvrdia, že ich rozhodovanie ovplyvňujú sociálne siete, podprahový efekt týchto príspevkov môže posilniť pozitívny alebo negatívny dojem z konkrétneho politika.

Prieskum zároveň ukázal, že hnutie ÁNO si naďalej drží silnú podporu. Voľby do Poslaneckej snemovne by vyhralo s vyše 31 percentami hlasov, čo by v prepočte znamenalo 73 poslaneckých mandátov. Na druhom mieste by skončila koalícia Spolu s necelými 20 percentami a 43 mandátmi. Do dolnej komory Parlamentu by sa dostali ešte SPD, Starostovia, Piráti a hnutie Stačilo!, zatiaľ čo Motoristi by so ziskom len troch a pol percenta zostali pred bránami Snemovne.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia