REVOLÚCIA v robotike: Nový humanoid sa nikdy nevybije, sám si vymení batériu a pracuje bez prestávky (VIDEO)

Nový čínsky robot sa nemusí nabíjať
Nový čínsky robot sa nemusí nabíjať. Zdroj: X/UBTECH Robotics,Life11 , Reprofoto/Youtube/UBTECH Robotics
Reklama

Robotické vysávače sú dnes bežnou súčasťou domácností a ich úlohou je po skončení upratovania automaticky sa vrátiť do nabíjacej stanice. Tento princíp sa však v budúcnosti posunie na úplne inú úroveň.

V priemyselných halách a továrňach sa začínajú objavovať humanoidné roboty, ktoré dokážu oveľa viac než len základný návrat do základne. Čínske vývojové štúdio UBtech nedávno zaujalo verejnosť videom, ktoré ukazuje, ako by mohol vyzerať praktický chod takýchto strojov v každodennej prevádzke. Ide o ukážku budúcnosti, ktorá je oveľa pokročilejšia, než čo poznáme z domácich spotrebičov. Informuje portál Živé.sk.

Humanoidný prototyp s názvom Walker S2 nie je určený na efektné akrobatické kúsky ani skákanie cez prekážky. Jeho sila spočíva v praktickosti. Ak mu počas práce začne dochádzať energia, dokáže samostatne zamieriť do skladu a bez ľudskej pomoci si vymeniť vybitý akumulátor za plne nabitý. Tento proces je mimoriadne rýchly a robot je vďaka tzv. technológii hot swapping pripravený pokračovať v práci už o niekoľko sekúnd. Vývojári tým dokazujú, že podobné stroje môžu fungovať v nepretržitých priemyselných prevádzkach, kde je dôležitá plynulosť a efektivita.

Zdroj: Youtube/UBTECH Robotics

UBtech navyše avizuje ďalší pokrok v podobe takzvanej zdieľanej inteligencie. Tá by umožnila viacerým humanoidným robotom komunikovať medzi sebou a v reálnom čase si vymieňať informácie o pracovných úlohách či aktuálnej zmene. Vznikne tak akýsi tím robotických pracovníkov, ktorí sa budú vedieť prispôsobovať situácii a koordinovať svoje činnosti oveľa inteligentnejšie.

Tí, ktorí plánujú navštíviť svetovú výstavu Expo v japonskej Osake, budú mať možnosť humanoidy Walker S2 vidieť na vlastné oči v čínskom pavilóne. Tento projekt je zároveň dôkazom, že ázijská robotika napreduje neuveriteľným tempom a v niektorých oblastiach začína predstihovať západné technologické centrá. Vývoj podobných riešení naznačuje, že budúcnosť pracovného prostredia sa môže radikálne zmeniť a stroje sa stanú ešte väčšou oporou pri každodenných úlohách.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie