Belgický kráľ v europarlamente hovoril o strate viery v demokratické inštitúcie

Na nedatovanej snímke zverejnenej 22. júla 2013 belgický kráľ Filip a belgická kráľovná Mathilde pózujú pre oficiálny portrét v Bruseli. Nový belgický kráľ Filip zložil 21. júla 2013 prísahu na pôde parlamentu v Bruseli. Foto: TASR/AP
Reklama

Belgický kráľ Filip v stredu vo svojom prejave na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli vyjadril ľútosť, že verejnosť stráca dôveru v demokratické inštitúcie. Vyslovil súčasne aj obavy z rastúceho trendu k autokracii, ktorý badať po celom svete.

Ako informovala agentúra DPA, kráľ Filip je len druhým belgickým panovníkom, ktorý mal prejav v Európskom parlamente, a ako vôbec prvý tak urobil v jeho bruselskom sídle. Jeho strýko, kráľ Baudouin, totiž v roku 1987 vystúpil pred europoslancami v Štrasburgu. Panovníkov prejav sa uskutočnil pri príležitosti belgického predsedníctva EÚ.

Ako vo svojej správe uviedla televízia RTL, rotujúce predsedníctvo v rámci EÚ označil kráľ Filip za vrchol v účasti tej-ktorej krajiny na európskom rozhodovacom procese.

Privítal významný legislatívny pokrok, ktorý bol dosiahnutý v posledných mesiacoch, počas belgického predsedníctva. Avizoval, že v nadchádzajúcom období čakajú EÚ veľké výzvy v otázke jej rozširovania, informuje TASR.

Filip odmietol tvrdenia o rozbrojoch v rámci EÚ. Uviedol, že podpora napr. Ukrajine ukázala, že členské štáty sú schopné „rozhodovať sa rázne a jednomyseľne“.

„Vojna na Ukrajine je aj naším bojom. Je to boj za obranu našej bezpečnosti a našich hodnôt. Aj my sa cítime ohrození. A nie bezdôvodne,“ doplnil kráľ.

Podľa Filipa by sa EÚ nemala venovať len krízovému manažmentu, musí mať aj dlhodobé vízie. V tejto súvislosti vyzval na jednotu v boji proti klimatickým zmenám. Zdôraznil aj potrebu väčšej energetickej nezávislosti EÚ, pričom pripomenul, že „čím viac energie vyrábame z obnoviteľných zdrojov, tým menej sme závislí od dovážanej energie“.

Vyzval pracovať „spoločne aj na skutočnej európskej reindustrializácii zameranej na zelenú a digitálnu revolúciu“, pričom vyzval „vziať ekonomický osud EÚ do vlastných rúk“.

„Majme tú odvahu snívať o budúcnosti, v ktorej bude Únia zohrávať ešte výraznejšiu geoekonomickú úlohu,“ prízvukoval belgický kráľ.

Za rovnako dôležité považuje aj rozvoj rozhodovacích schopností EÚ v oblasti zdravia, migrácie, obrany a bezpečnosti. Pripomenul, že EÚ to už dokázala v oblasti životného prostredia alebo digitalizácie.

Belgický kráľ Filip je synom kráľa Alberta II. a synovcom kráľa Baudouina I. Na trón nastúpil pri príležitosti belgického štátneho sviatku 21. júla 2013 po otcovej abdikácii pre jeho zlý zdravotný stav.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia