Slovensko sa počas energetickej krízy rozhodlo pre celoplošnú pomoc a Ministerstvo hospodárstva občanom kompenzovalo nárast cien elektrickej energie a plynu. S tým sa však zrejme od budúceho roka budeme musieť rozlúčiť, keďže rezort pripravuje adresnú pomoc a väčšinu domácnosti tak pravdepodobne čaká zdražovanie.
Analytici predpovedajú, že v prípade plynu by to mohlo znamenať v budúcom roku nárast cien o 20 percent a v prípade tepla o 14 percent.
Slovensko vyplatilo do konca minulého roka na kompenzáciách nárastu cien elektrickej energie a plynu v rokoch 2022 a 2023 sumu vo výške takmer 2,7 miliardy eur. Najviac prostriedkov, približne 1,24 miliardy eur, sa použilo na kompenzácie cien plynu v domácnostiach. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu boli takto široko nastavené kompenzačné opatrenia neefektívne a nehospodárne.
Štát by mal podľa NKÚ najmä nastaviť pravidlá adresnej kompenzácie cien elektriny a plynu počas nepredvídaných situácií, zamerať sa na najzraniteľnejšie skupiny a nastaviť aj časové obmedzenia. Kompenzačné opatrenia síce pomohli občanom aj podnikateľom, no nie je možné a únosné ich v takom širokom rozsahu a dlhodobo uplatňovať.
„Ide o enormnú záťaž pre verejný rozpočet, ktorú v konečnom dôsledku budeme musieť zaplatiť my všetci. Každý z nás bude musieť v konečnom dôsledku to, čo dostal, nakoniec splatiť násobne drahšie. Jednoducho aktuálne už neinvestujeme do rozvoja, len nepremyslene míňame na pomoc, ktorá nespĺňa kritériá efektívnosti,“ upozornil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.
Ministerstvo avizuje zmeny
Ministerstvo hospodárstva v reakcii na výsledky NKÚ zdôraznilo, že systém adresnej pomoci nepripravili predchádzajúce vlády.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)