Spoluzakladateľ OpenAI Ilya Sutskever, ktorý sa podieľal aj na vývoji slávneho chatbotu ChatGPT, opúšťa po takmer desiatich rokoch svoju spoločnosť. Informoval o tom sám Sutskever na sociálnej sieti X. Hoci to oficiálne nepotvrdil, jeho odchod zrejme súvisí s rozbrojmi vo vnútri firmy.
„Bolo mi cťou a výsadou spoločne pracovať a všetci mi budú veľmi chýbať,“ neskrýval svoje emócie na sieti X Sutskever, kde zároveň zverejnil aj svoju fotografiu s kolegami.
Dôvody svojho odchodu nespresnil. Iba poukázal na to, že sa chystá pracovať na projekte, ktorý je pre neho „z osobného hľadiska veľmi významný“. Jeho um bol pritom kľúčový aj pre OpenAI, pretože bol jedným z hlavných tvorcov technológie umelej inteligencie (AI), ktorá sa stala základom pre ChatGPT.
Agentúra Reuters poznamenala, že Sutskever bol zároveň jedným zo štyroch členov správnej rady OpenAI, ktorá vlani stála za odvolaním generálneho riaditeľa Sama Altmana. Ten sa však krátko potom do čela podniku vrátil a vedie ho dodnes.
Rozhodnutie o odvolaní Altmanovi oznámil vlani v novembri osobne Sutskever ako hlavný vedecký pracovník OpenAI. Práve preto sa núka otázka, či za odchodom Sutskevera nestojí nevraživosť vo vnútri firmy.
Altman však vyjadril nad odchodom svojho kolegu sklamanie: „Jeho odchod je veľmi smutný. Ilya je jedným z najväčších mozgov našej generácie, vedúce svetlo nášho odboru a drahý priateľ.“
After almost a decade, I have made the decision to leave OpenAI. The company’s trajectory has been nothing short of miraculous, and I’m confident that OpenAI will build AGI that is both safe and beneficial under the leadership of @sama, @gdb, @miramurati and now, under the…
— Ilya Sutskever (@ilyasut) May 14, 2024
Nástupcom Sutskevera na pozícii hlavného vedeckého pracovníka OpenAI bude Jakub Pachocki, ktorý je súčasťou tímu od roku 2017.
Umelá inteligencia sa dostala do stredu pozornosti v posledných dvoch rokoch práve s rozvojom ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovať rôzne texty vrátane článkov, esejí, vtipov a poézie na základe jednoduchých pokynov. ChatGPT sa učí odpovedať na podnety používateľov a podobne ako ľudia sa učia na základe veľkého množstva dát.