Mäso, veľa mäsa. Stúpenci paleo diéty majú jasno, a ukazujú na údajný jedálniček praľudí. Lenže ich trend dostáva trhliny. Ukazuje sa, že skutočný jedálniček lovcov a zberačov prial oveľa viac rastlinným proteínom. Potvrdzuje to aj nedávna štúdia. Paleolit podľa nej prial skôr stredozemnej diéte.
Jej autorský kolektív skúmal, čím sa živila paleolitická skupina nazývaná Iberomaurusians, lovci a zberači žijúci na území dnešného Maroka pred 13 až 15 tisíckami rokov. Vedecký kolektív z Maroka, Nemecka, Francúzska a Spojeného kráľovstva priniesol o menu z doby predtým, ako si ľudstvo osvojilo poľnohospodárstvo, prekvapivé informácie.
Zistenia vydané v magazíne Nature Ecology & Evolution prepojenie medzi praľudmi a mäsitou stravou nepodporujú.
Skôr stredozemná diéta
Vedecký tím mal k dispozícii dvadsaťpäť zubov a sedem kostrových úlomkov náležiacich sedemnástim kostrám, ktoré sa našli na pohrebisku Taforalt. Zubnú sklovinu, kostrový kolagén a aminokyseliny podrobil izotopovej analýze, ktorá skladbu jedálnička pochovaných vyjavila. Sme zložení z prvkov toho, čo pochádza z našej stravy, cituje server Inverse Klervii Jaouenovú, ktorá výskum viedla. Server The Hill poznamenáva, že konkrétne sa výskum zameral na izotopy zinku. Rastlinná strava totiž za sebou v tele necháva vyšší podiel ťažších izotopov zinku ako mäsová.
Z analýzy vyplynulo, že jedálniček onej spoločnosti lovcov a zberačov mäso rozhodne neuprednostňoval. „Naša analýza ukázala, že táto skupina lovcov a zberačov do svojej stravy zaraďovala dôležité množstvo rastlinnej stravy, divokých plodín. A to mení naše chápanie stravy predpoľnohospodárskych populácií,“ uviedol pre denník Independent ďalší z vedúcich štúdie Zineb Moubtahij.
Čo podľa laboratórnych vyšetrovaní praľudia z Taforaltu jedli? Sladké žalude, píniové oriešky, strukoviny. Maniok, repu, raž, kukuricu, ovos. Úplní vegetariáni však neboli, nálezisko vydalo kosti zvierat, ktoré niesli stopy ohrýzania a spracovávania. Praľudia tak príležitostne konzumovali gazely, paovce, praveké cicavce podobné kravám a koňom, uviedol server CNN. Portál Discover Magazine preto zhŕňa, že paleolitický jedálniček v prípade pravekých kultúr z oblasti Maroka zodpovedal skôr dnešnej stredozemnej diéte.
Podľa štúdie sa zdá, že praľudia v čase sezónneho nadbytku tvorili zásoby rastlinnej stravy na horšie časy. Ich skladovanie bolo akýmsi medzistupňom na prechode od zberačstva k poľnohospodárstvu.
Štúdia pritom priniesla ešte jedno prekvapenie. Praľudia z tejto oblasti pomerne skoro prestávali dojčiť deti. Odkladali ich skôr, než by sme čakali, ešte pred dosiahnutím jedného roka, materské mlieko nahrádzala rastlinná strava. Spoločnosť za to však platila vysokú daň. Detské ostatky svedčia o útrapách a vysokej úmrtnosti detskej populácie.