Spektrum farieb, aké sa dajú namiešať len tam a v týchto dňoch ich nájdete všade od neba, ciest, fasád domov, až po tváre ľudí všetkých kást a generácií, Indovia znova privítali jar hinduistickým festivalom Holi.
Tisíce Indov koncom týždňa slávili farbami, tancujúc na sviatočnú hudbu, vymieňajúc si jedlo a nápoje a pokrývajúc sa navzájom červeným, zeleným, modrým, žltým a ružovým práškom, čím sa vzduch sfarbil na surreálny kaleidoskop farieb.
Vítanie jari a spaľovanie zlého
Holi, známy ako hinduistický festival farieb, symbolizuje príchod jarného obdobia v Indii a ďalších krajinách Južnej Ázie, informuje agentúra AP.
Festival oslavuje božskú lásku medzi hinduistickým bohom Krishnou a jeho manželkou Radhou a predstavuje čas znovuzrodenia a obnovy, keď sa prijíma pozitívna energia a zbavuje sa negatívnych vplyvov.
Fiesta oslavuje príchod jari, ale aj vytvára silné putá medzi rodinami, priateľmi a komunitami, keďže sa spoločne zbavujú prekážok a zlých spomienok.
Nielen v Indii
Holi symbolizuje víťazstvo dobra nad zlom a je spojený s mnohými legendami. Otvára ho zapálenie ohňa známe ako Holika Dahan, ktorý má pochovať všetky negatívne sily.
Okrem Indie sa Holi oslavuje aj v ďalších krajinách s významnou hinduistickou komunitou ako je Nepál, Bangladéš, Pakistan a Srí Lanka, no pre svoju vizuálnu jedinečnosť si ho obľúbili aj v mnohých sekulárnych krajinách.
Z indických dedín až po New York
Magazín history.com uvádza, ako sa festival transformoval v jednotlivých dejinných érach.
Holi sa slávi už od staroveku. Historické a mytologické zdroje naznačujú, že oslavy tohto festivalu sa datujú až do 4. storočia nášho letopočtu, aj keď presný pôvod nie je známy.
Počas stredoveku bol festival Holi viac spojený s ľudovými tradíciami a začal zahŕňať hody, spev a tance. Bolo bežné, že na vidieku sa konali masové oslavy, ktoré spájali roľníkov a miestne komunity.
V koloniálnej ére pod vplyvom britskej nadvlády v 19. storočí sa Holi stal menej náboženským a viac kultúrnym festivalom, najmä v mestských oblastiach. Na zmenu vnímania festivalu mal vplyv britský zákaz verejných osláv, avšak obyvatelia sa aj naďalej zhromažďovali na skrytých miestach a oslavovali.
V súčasnosti sa rozšíril po svete nielen vďaka indickým prisťahovalcom, ale aj fotogenickou a spoločenskou inšpirácia. V mestách ako New York, Londýn a Sydney sa konajú veľkolepé podujatia, ktoré prilákajú tisíce účastníkov. Moderné oslavy často zahŕňajú hudobné vystúpenia, tance a tradičné indické jedlá.