fbpx

Afganistan zaznamenal prvý prípad detskej obrny v roku 2023

Reklama

Zdroj foto: Pexels

Afganistan zaznamenal svoj prvý prípad detskej obrny v roku 2023. Nakazené štvorročné dieťa evidujú v provincii Nangarhár na východe krajiny. Oznámilo to v sobotu afganské ministerstvo zdravotníctva, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Detská obrna je nákazlivá choroba, ktorá postihuje najmä deti do piatich rokov. Napáda miechu, pričom môže vyústiť do ochrnutia a často končí aj smrťou. Nedá sa liečiť, ale dá sa jej predísť očkovaním. Poliovírus, ktorý toto ochorenie vyvoláva, sa často prenáša kontaminovanou vodou. V Afganistane zaznamenali vlani dva prípady tzv. divokého poliovírusu.

Rezort zdravotníctva oznámil, že v nadchádzajúcom týždni je v tejto krajine plánovaná nová vakcinačná kampaň, v rámci ktorej má byť proti detskej obrne zaočkovaných vyše 6,4 milióna detí.

Vakcinačné kampane v Afganistane aj Pakistane často čelia problémom v dôsledku konšpiračných teórií. Medzi tie patria tvrdenia, že vakcína proti detskej obrne spôsobuje neplodnosť, prípadne že osoby, ktoré očkovanie vykonávajú, sú využívané na špionáž.

Osoby, ktoré deti v týchto krajinách očkujú, sa tak často stávajú terčom útokov extrémistov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie