fbpx

Aj jedna zle zapísaná čiarka môže byť problém. Zverejnenie trestnej novely môže trvať týždne, vyhlásil Susko

Reklama
Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD) počas rokovania 6. schôdze parlamentu 8. januára 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Zverejnenie obsiahlych právnych úprav v Zbierke zákonov trvá niekoľko týždňov, je to štandardný proces. V súvislosti s otázkami na zverejnenie schválenej novely Trestného zákona to vyhlásil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Nevedel povedať, kedy sa nová legislatíva zverejní. Chce predísť chybám, preto nechce, aby sa proces uponáhľal.

Novelu Trestného zákona označil za citlivý a obsiahly zákon. „Akákoľvek chyba nastane v takom zákone, môže to mať fatálny následok v praxi, treba ísť na to citlivo, s uvážením,“ uviedol Susko novinárom po stredajšom rokovaní vlády. Pri obsiahlych zákonoch podľa neho vždy prebieha korektúra dlhšie. „Čo i len jedna čiarka zle zapísaná, môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo, aby sa jednotlivé predpisy dali do metadát, aby sa urobili konsolidované znenia,“ priblížil.

Šéf rezortu spravodlivosti odmietol, že by zverejnenie zákona bolo otázkou hodín a dní. Označil to za nezmysel. „Takto to môže fungovať v návrhu zákona, ktorý má dva paragrafy, ale nie v takomto obsiahlom zákone,“ doplnil.

Susko nechcel odkazovať Ústavnému súdu (ÚS) SR, či môže posudzovať novelu, pokiaľ ešte nie je zverejnená. Poukazuje na jeho rozhodnutia z minulosti. Predpokladá, že v týchto intenciách bude konať. „V minulosti už Ústavný súd judikoval, že prekážkou začatia konania je to, ak zákon, o ktorom majú rozhodovať, nenadobudol všetky atribúty zákona,“ dodal.

Ministerstvo spravodlivosti SR uviedlo, že novela Trestného zákona mu zatiaľ nebola doručená na vyhlásenie v Zbierke zákonov.

Opozičné strany apelujú na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) aj na ministra spravodlivosti, aby nezdržiavali zverejnenie novely v Zbierke zákonov. Hovoria o snahe vládnej koalície zabrániť Ústavnému súdu rozhodnúť o podaniach v súvislosti s novelou predtým, ako nadobudne účinnosť. Novelu napadla na ÚS prezidentka Zuzana Čaputová, ako aj opoziční poslanci parlamentu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie