Aké sú Bidenove šance na vyzdravenie? Podľa odborníkov dosiahla hodnota agresivity rakoviny 9 z 10

Biden, rakovina
Bývalému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi diagnostikovali agresívnu formu rakoviny prostaty. Zdroj: TASR/AP; Instagram/joebiden
Reklama

Kým v minulosti bola pri liečbe pokročilej rakoviny prostaty prakticky jedinou možnosťou chirurgická kastrácia, dnes majú pacienti k dispozícii približne desať moderných terapeutických prístupov.

Nedávno bolo oznámené, že bývalému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi bola diagnostikovaná rakovina prostaty s metastázami do kostí. Aj keď ide o štvrté štádium ochorenia, odborníci zdôrazňujú, že vďaka súčasným liečebným možnostiam sa život pacientov počíta skôr na roky než na mesiace. V oblasti liečby a včasného rozpoznania rakoviny prostaty totiž v posledných rokoch nastal významný pokrok, informuje The New York Times.

Podľa profesora Judda Moula, špecialistu na túto diagnózu, môžu muži s pokročilou rakovinou prostaty žiť vďaka dnešným terapiám päť, sedem, desať, alebo aj viac rokov – aj v prípade, že sa ochorenie rozšírilo do kostí.

Na určenie závažnosti sa používa Gleasonovo skóre, ktoré hodnotí agresivitu nádoru na škále od 2 do 10. Podľa vyjadrenia Bidenovej kancelárie má jeho ochorenie skóre 9, čo znamená veľmi vysoké riziko. Napriek tomu však môžu aj pacienti s takto pokročilou rakovinou žiť plnohodnotný život, pokiaľ sa liečia.

Nové možnosti liečby

Kým v minulom storočí bola štandardom chirurgická kastrácia, dnes je k dispozícii asi desať rôznych spôsobov liečby. Prvým krokom býva zastavenie tvorby testosterónu, ktorý podporuje rast nádoru. Pacienti si môžu vybrať medzi dvoma druhmi liekov, ktoré sa aplikujú buď injekčne, alebo v tabletkách.

Tieto lieky sa často kombinujú s blokátormi androgénov, ktoré znižujú účinok testosterónu produkovaného semenníkmi. Ak sa rakovina rozšíri do kostí, nasleduje chemoterapia alebo rádioterapia.

Ako upozorňuje urológ a odborník na robotickú chirurgiu Jamin Brahmbhatt pre CNN, niektoré z týchto liečebných postupov môžu ovplyvniť pamäť, náladu či celkovú kvalitu života, preto je dôležité zvoliť správnu rovnováhu medzi účinnosťou a vedľajšími účinkami.

Rýchlejšia diagnostika

Veľký posun nastal aj v diagnostike. Tradičné zobrazovacie metódy, ktoré odhaľovali zápal, nahradilo skenovanie špecifického membránového antigénu pomocou rádioaktívneho značkovača. Tento sa viaže na povrchové markery buniek prostaty, čo umožňuje lekárom zachytiť ochorenie v skoršom štádiu.

Významný pokrok v tejto oblasti nastal aj vďaka podpore výskumu počas Bidenovej administratívy, pre ktorú bola onkológia kľúčovou prioritou. „Dnes máme k dispozícii oveľa širší arzenál možností. Za posledných desať rokov sa šance na prežitie takmer strojnásobili,“ konštatuje doktor Moul.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Joe Biden (@joebiden)

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia