Aké tajomstvá SKRÝVA ľudský mozog? Nová ŠTÚDIA ukazuje, ako vyzerá INTELIGENCIA

mozog, inteligencia
Ilustračné zábery Zdroj: Canva
Reklama

Keď sa povie inteligencia, väčšina z nás si predstaví IQ testy, čísla a logické myslenie. Lenže v skutočnosti ide o oveľa širší pojem. Skutočne múdry človek sa pozná skôr podľa toho, ako si vie poradiť v nečakaných situáciách, ako rýchlo sa vie prispôsobiť a ako si zachová sústredenie, aj keď ide do tuhého.

Najnovší výskum nemeckých vedcov z Univerzity Johannesa Gutenberga v Mainzi priniesol nové pohľady na to, ako to v našej hlave funguje práve v takýchto vypätých chvíľach.

Odborníci sa pozreli na činnosť tzv. midfrontálnej časti mozgu, ktorá má prsty v sústredení a rozhodovaní. Dobrovoľníci sa počas výskumu museli popasovať s úlohami, ktoré od nich vyžadovali rýchle prepínanie medzi rôznymi pravidlami a práve vtedy sa ukázalo, ako presne ich mozog reaguje.

Ukázalo sa, že čím efektívnejšie mozog zapojil pomalé tzv. théta vlny, tým lepšie si účastníci viedli. Tie sa aktivovali v momente, keď človek potreboval naplno zapojiť pozornosť. V skratke – čím viac bol človek „naladený na správnu frekvenciu“, tým pohotovejšie reagoval.

Mozog stále nie je úplne prebádaný. Zdroj: Pixabay

Ako funguje mozog

Tieto pomalé vlny, hoci sa o nich často nehovorí, hrajú podľa vedcov výraznú rolu pri riešení zložitých úloh a učení. Nezáleží až tak na tom, ako často sa objavujú, ale skôr na tom, ako dobre vie mozog ich „zapnúť“ presne vtedy, keď treba.

Inými slovami – dôležité nie je len mať výkonný mozog, ale vedieť ho správne „riadiť“. Schopnosť naladiť si mozgové vlny podľa aktuálnej potreby je podľa výskumu znakom vyššej inteligencie. Takýto mozog potom zvláda rozhodovanie, potláčanie impulzívnych reakcií či rýchle preskakovanie medzi úlohami ako po masle a navyše s pokojom Angličana.

Zatiaľ nie je možné z mozgových vĺn spoľahlivo zmerať inteligenciu, no tento výskum môže byť štartovacou čiarou pre nové smery v neurovede. Vedci plánujú ďalej skúmať, ako sa táto schopnosť vyvíja v priebehu života a či sa dá trénovať – napríklad meditáciou alebo cvičeniami na zlepšenie pozornosti.

Takže ak si nabudúce pustíte aplikáciu na meditáciu alebo si zahráte nejakú kognitívnu hru, možno tým svoj mozog ladíte presne na tú správnu vlnu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti