Vojna na Ukrajine vrátila medzinárodnú politiku späť do neúprosnej reality. Svet očakáva s napätím prvé kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Povedú aj do Bratislavy? Čo vybavil Robert Fico v Moskve a ako sa prejaví rozhodnutie Volodymyra Zelenského zastaviť tranzit plynu do Európy?
Aj na tieto otázky v relácii Petra Bielika na TV Spark Téma s Petrom Bielikom odpovedali predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD) a poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (KDH).
Zelenskyj zmietol možnosť zo stola
Predvianočná návšteva Moskvy premiérom Robertom Ficom, ktorý sa stretol s prezidentom Vladimirom Putinom, bola prekvapením najmä na slovenskej scéne. Šlo o ojedinelú návštevu európskeho politika v Kremli po začiatku vojny na Ukrajine a informácia o návšteve Moskvy vzbudila mimoriadne kritické reakcie.
„Predseda vlády Robert Fica dopredu informoval o návšteve svojich partnerov, premiérov členských štátov Európskej únie, predstaviteľov Európskej únie ako takej. Žiadnu senzáciu by som za tým nehľadal,“ vyjadril sa pre TV Spark Marián Kéry na margo opozície, ktorá podľa neho robila z návštevy Ruska najväčšie haló. Na premiérovo stanovisko, aký bol účel cesty, by sme si mali počkať.
Poslankyňa EP Miriam Lexmann však nesúhlasila s týmto tvrdením, že boli vopred oboznámení, pretože „informácie neboli dostatočné voči členským partnerským krajinám a určite už nie vo vnútri do krajiny“.
Kéry dodáva, že si nepamätá situáciu, kedy by premiér „dopredu hovoril, kde chce ísť alebo čo chce ísť vyrokovať“. „Nikdy to tak nebolo ani v súvislosti zahraničnej politiky s diplomatmi, aby sme spochybňovali rozhodnutia ministerstva zahraničných vecí, ako to robí terajšia opozícia.“
Premiér Fico sa vo štvrtkovom videu vyjadril, že účelom cesty do Kremľa bolo dohodnúť dodávky plynu, minimálne pre domácu spotrebu Slovákov, čo sa mu aj podarilo.
Problém nastal začiatkom januára 2025, kedy došlo k zastaveniu tranzitu plynu cez Ukrajinu. „Jednoducho Ukrajina rozhodla, že cez ich územie už tranzit zemného plynu z Ruska nie je možný. V tomto si myslím, že nás oklamali, pretože pri rokovaniach premiérov Fica so Šmihaľom sa hovorilo o možnosti, že nepôjde o ruský plyn, ale že to bude nejaký iný plyn. Prezident Zelenskyj to zmietol úplne zo stola,“ ozrejmil poslanec Kéry.
Návšteva poškodila záujmy Slovenska
Mrzí ho aj stanovisko Európskej komisie. „Myslím si, že vždy by malo platiť, že košeľa je bližšia ako kabát. V tomto prípade mi to príde tak, že Európska komisia je skôr na strane Ukrajiny ako členského štátu.“ Domnieva sa, že Európska komisia by v prvom rade mala hájiť „záujmy členských štátov Európskej únie a nie štátu, ktorý chce raz v budúcnosti ašpirovať na členstvo v Európskej únii.“
Rozhodnutie zastaviť tranzit plynu cez Ukrajinu nebol podľa Miriam Lexmann svojvoľný. „Zmluvný vzťah je medzi Ruskom a Ukrajinou a tam Rusko začalo požadovať také ústupky od Ukrajiny, aby naďalej mohli prepravovať plyn, že Ukrajina by de facto musela akceptovať anexiu Krymu. Jednoducho to politicky nemôžu urobiť.“
O návrhoch riešení, ako zabezpečiť dodávky plynu, bolo treba rokovať. „Nemyslím, že naša vláda a premiér Fico vynaložil všetko úsilie, odkedy sa stal premiérom, lebo vedel, že tie dohody sú do konca roka 2024, na to, aby plyn zabezpečil.“
Premiér Fico bude stretnutie s Putinom vysvetľovať na výbore pre európske záležitosti. Marián Kéry neočakáva konštruktívnu debatu. „Bude tam množstvo kamier a každý politik z opozície si bude chcieť získať miesto pod slnkom. Budú nás nazývať, že sme kolaboranti alebo zradcovia. Ja to odmietam. Vážim si každú jednu pracovnú cestu predsedu vlády i členov vlády, ktorá ide do všetkých končín sveta.“
KDH bude naďalej žiadať, aby premiér Fico prišiel do Národnej rady a odpovedal na otázky, aký cieľ mala jeho návšteva a „či táto návšteva bola strategická voči záujmom Slovenskej republiky, lebo my si myslíme, že práve poškodila záujmy Slovenskej republiky a v konečnom dôsledku aj ako bola financovaná táto návšteva, pretože nevieme, ako sa premiér presunul do Moskvy.“
Podľa Miriam Lexmann netreba zabúdať, že Slovensko je na zozname nepriateľských krajín Ruska. „Hovoríme o krajine, ktorá nič nemala s tým, že do akej miery bude možný a nebude možný presun plynu alebo prístup ruského plynu na Slovensko, pretože to malo byť rokované v Bruseli a v Kyjeve.“
Premiér Fico poukázal aj na polmiliardové škody pre Slovensko v prípade tranzitných poplatkov a ďalšej miliarde na vyšších cenách plynu. „Čo sa týka vyčíslenia škody, je to veľmi zložité. Za určitých okolností sa to môže vyšplhať až k 60-70 miliardám eur, podľa toho, aká bude zima. Ak bude zima mierna, nebude taký dopyt po zemnom plyne. Ak by boli týždne s mínusovými teplotami, tak si myslím, že cena zemného plynu vyskočí. Už teraz som čítal, že išli o nejakých 5 % hore ceny plynu. Nie je to skokové, ale keď bude plynu nedostatok, budeme ho musieť kúpiť v iných častiach sveta,“ upozornil Kéry.
Trump chce získavať popularitu
Hovorí sa o návšteve prezidenta Donalda Trumpa v Európe ihneď po inaugurácii. Mnoho indícií smeruje k tomu, že by to najprv mala byť Budapešť, kde má jednoznačne najlepšie vzťahy s Viktorom Orbánom. Dokázalo by Slovensko za tak krátku dobu zorganizovať summit, ako rýchlo zrealizovali stretnutie Fica s Putinom?
„Nemám takéto informácie, ale dodám, že naša opozícia bola strašne nervózna, keď Robert Fico telefonoval s Donaldom Trumpom. To isté sa zopakovalo pri návšteve Roberta Fica v Moskve, kde rokoval s prezidentom Putinom. Myslím, že Slovensko je štát, ktorý ukázal aj v minulosti, že sa tu uskutočnil veľmi významný summit Bush-Putin. Slovenská republika, naša zahraničná politika a diplomacia je pripravená hostiť podobný summit, či už vo formáte prezidentov, alebo ministrov zahraničných vecí, ale jednoducho, určite by sme to zvládli,“ vysvetlil Kéry.
Podľa Miriam Lexmann sa Robert Fico momentálne ukazuje nielen Putinov, ale aj ako Trumpov PR manažér. „Vieme, aká je osoba, je kontroverzná, nechce prehrávať, chce získavať popularitu. Aj práve preto vyhlásil, že on docieli mier na Ukrajine. Ten mier si želáme všetci, ale nikto nevie momentálne, ako ho docieliť, pretože zahraničný minister Ruskej federácie ešte nedávno povedal, že ani prímerie nie je pre nich zatiaľ riešením. Oni si za stôl teraz sadnúť nechcú a nikdy nepovedali, že by boli ochotní si za nejakých podmienok si zaň sadnúť.“
Kéry reagoval otázkou: „Ako môžete byť PR aj pre Kremeľ, aj pre Washington?“
„Práve takýmto spôsobom,“ odpovedala Lexmann. „To je tá politika na všetky štyri strany, kde vidíme, že premiér potrebuje zakrývať problémy tejto krajiny a chodí po krajinách, ktoré sú kontroverzné, ide do Číny, do Vietnamu, do Ruska, a potom vytvára potenciál, lebo si chce vylepšiť PR, že aj na západ, tak odrazu je kamarát s Trumpom. Toto nie je zahraničná politika, ktorá slúži záujmom a občanom Slovenskej republiky.“
Dodáva, že namiesto stretnutia by sme sa mali zaoberať dôležitejšími témami. „Máme vážne sociálne dopady konsolidačného balíčka, že tu rodiny budú trpieť, že tu máme firmy, ktoré budú trpieť, že jednoducho sme zle nastavili konsolidačný balíček.“