Ako je to so ZAKOPÁVANÍM ZVIERAT pri slintačke? SaS chýba geologický prieskum, Taraba reaguje, že nevedia o čom hovoria

Minister Richard Takáč tvrdí, že pri výbere oblastí na zakopávanie zvierat boli urobené geologické výskumy, opozícia hovorí, že nie. Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Ján Kroššlák
Reklama

Opozičná strana tvrdí, že geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Odvoláva sa pritom na vyjadrenia Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč označil tieto obvinenia za klamstvá.

Pred vyše mesiacom na Slovensku potvrdili slintačku a krívačku. Krátko potom ako sa dostala na juhozápad Slovenska, prišlo rozhodnutie štátnych orgánov o likvidácii chovov v okolí epicentier nákazy. Keďže od začiatku bolo jasné, že jediná naša kafiléria nebude stíhať zvieratá spaľovať, ministerstvá vytiahli plán B – zakopávanie ich mŕtvych tiel.

Jedným z miest na to určených bol aj vojenský obvod pri Leviciach. Keď sa o tom dozvedeli obyvatelia z okolia, vyvolalo to vlnu odporu. Ľudia hovorili, že ich o tom nikto neinformoval, prčiom mali obavy či sa zakopávaním mŕtvych zvierat nekontaminuje pôda.

Spor o geologický posudok

Veľká vlna pohoršenia sa spustila najmä na sociálnych sieťach po tom, ako na to upozornila poslankyňa za SaS Martina Bajo Holečková. Tá hovorí, že mesiac naliehala na príslušné ministerstvá a inštitúcie, aby zverejnili geologický výskum o vhodnosti oblasti pri Leviciach na zakopávanie zvierat. „Minister Takáč sa odvolával na to, že ide o vojenský objekt, preto informácie zverejniť nemôže. Zistila som, že žiadny geologický výskum neexistuje a namiesto neho bola urobená operatívna prehliadka predmetnej lokality,“ povedala poslankyňa. Toto jej vraj potvrdil Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Mestský poslanec v Leviciach Vladimír Kuny zase tvrdí, že poslanci sa pokúšali neúspešne získať stanovisko ministerstva k nejasnostiam v súvislosti so zakopávaním uhynutých zvierat pri Leviciach. „Poslali sme ministrovi otvorený list. Následne sme ho pozvali na mimoriadne zasadnutie zastupiteľstva. Najskôr účasť prisľúbil, dva dni pred zasadnutím ju zrušil. Poslali sme otázky v zmysle infozákona. Deň po termíne, ako mali odpovedať, si predĺžili lehotu na odpoveď o ďalších osem dní,“ povedal Kuny.

Minister tvrdil, že výskum spravili

Minister už koncom marca tvrdil, že geologický posudok na spornú oblasť exstuje. Pýtal sa naň totiž Alojz Hlina z SaS na zasadnutí parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo. Poslanec sa konkrétne pýtal, či „existuje hydrogeologický posudok na Levice“? Takáč na to jednoznačne odpovedal, že „áno“. Minister okrem toho tvrdil, že pri všetkých lokalitách, z ktorých vyberali tie najvhodnejšie na zakopávanie zvierat, urobili sondy či výkopové práce. Medzi tým spomenul aj ústav Dionýza Štúra, na ktorý sa odvoláva poslankyňa Bajo Holečková.  Záznam z tohto zasadnutia výboru je aj v archíve na webe Národnej rady (časť týkajúca sa Levíc sa začína v čase 53:55).

Takáč teraz označil obvinenia SaS za klamstvá. „Môžem ubezpečiť, že máme všetky relevantné podklady zo strany ministerstva životného prostredia. Tieto podklady má k dispozícii ministerstvo obrany, lebo to je jeho priestor. Ministerstvo obrany deklarovalo, že pokiaľ nebude mať rozhodnutie od ministerstva životného prostredia, nezakope žiadne zviera,“ povedal.

Podľa vicepremiéra Tomáša Tarabu však opoziční poslanci nerozlišujú medzi geologickým výskumom a odborným geologickým posúdením. „V Leviciach a na iných miestach sa vykonalo odborné posúdenie geologických a hydrogeologických pomerov, ktoré sa robí pre aktuálnu potrebu a nie geologický výskum, ktorý trvá roky,“ uviedol šéf envirorezortu na sociálnej sieti.

Taraba zároveň dodal, že Štátny geologický ústav Dionýza Štúra a Výskumný ústav vodného hospodárstva urobili v lokalite pri Leviciach geologický prieskum. Spočíval v obhliadke miesta, odbere vzoriek a vyhodnotení geologických pomerov. Rovnako tak analyzovali hydrologické pomery či prúdenie vôd. Z týchto výsledkov vraj vyplynulo, že oblasť je na zakopávanie zvierat bezpečná.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova