Ako na správne sadenie RAJČÍN? Vypestujte si bohatú úrodu šťavnatých plodín až do jesenných mrazov

rajčiny
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/freepik
Reklama

Pamätajte na dostatočné zavlažovanie, ale pôdu by ste nemali udržiavať stále premočenú. Rovnako nevhodná je zemina s nízkym či príliš vysokým pH, alebo bez živín.

Pre zdravý rast rajčín je skvelá priepustná pôda, bohatá na humus a živiny. Ideálne pH sa pohybuje v blízkosti neutrálnej hodnoty, čiže im nevadí mierne kyslé ani mierne zásadité prostredie (pH 5,5 až 7,0). Pri vysádzaní dbajte na viac miesta, majte spon o veľkosti asi 60 cm pre rajčiaky pestované pri opore (kolíkoch, tyčiach).

Kríčkové a nízke rajčiaky môžete vysadiť k sebe bližšie, zhruba na vzdialenosť asi 40 cm. Chybou nie je ani širší spon, podobne ako pri rajčinách s oporou, vtedy dosiahnete vzdušnejšiu výsadbu.

  1. Priesadu dajte čo najhlbšie do zeme a po prihrnutí pôdy poriadne pritlačte, aby po ďalšom zaliatí nevznikla jama.
  2. Po vysadení dodajte rastline ďalšiu výdatnú zálievku. Mierne priamo ku koreňom, nie na listy.
  3. Vezmite plastovú fľašu, ktorej zrežete vrch a navlečiete ju na rajčiny. Tým ich ochránite pred silnejšími poryvmi vetra.
  4. Počas rastu odlamujte zálistky, aby sa rastlina zbytočne neoslabovala a mohla vám priniesť skvelú úrodu. Pri kríčkových rajčiakoch zálistky neodlamujte. Strážte však okolie rastliny, či ich nelemuje príliš veľké množstvo buriny.
  5. Spodné listy či plody sa nesmú dotýkať pôdy. Je to totiž hrozba, keď sa jednoduchšie usídli na nich fytoftóra. Tá vzniká v nevzdušnom priestore s vyššou vlhkosťou.

Blížiaca sa jeseň

Počkajte, až plody dozrejú. Bežnou sú rajčiaky červenej plodiny, ale v závislosti od odrody sa môžu farbiť meniť na žltú, čiernu či ružovú. Nezbierajte zelené rajčiny, ktoré obsahujú škodlivinu solanín.

Ak vám rastliny urodili veľké množstvo rajčín a nechcete, aby vám hnili, môžete ich použiť na spracovanie v domácnosti napríklad na chutný rajčiakový džem alebo domáci kečup.

Rastlina môže ešte urodiť plody na skorú jeseň, tie však vplyvom kratšieho a menej intenzívneho slnečného svitu či nižších teplôt nemusia dozrieť. Pomôcť im viete tak, že nedozreté plody odtrhnete a na parapete za oknom necháte dozrieť.

Pestovanie u vás doma

Nie všetci majú prístup do záhrad, a preto rozmýšľame nad alternatívou, kde si vypestovať domáce paradajky. Vhodným priestorom je balkón, kde vám dozrejú nielen v nádobe, ale tiež priamo vo veci so substrátom.

V záhradníctvach si viete zakúpiť špeciálne vrecia, ktoré majú naznačené otvory, ktoré je potrebné vyzerať. Vystačíte si aj s klasickým balením zeminy, ktoré zrežete na kratšej strane a vložíte doň priesadu. Rastlina bude mať viac priestoru na korene.

Rovnako ako pri pestovaní v záhrade, aj na balkóne dbajte na odstraňovanie zbytočných zálistkov, ktoré oberajú rastlinu o živiny. Nezabúdajte na oporu. Sledujte aj vlhkosť pôdy. Pred polievaním sa uistite, či je nutné ju polievať, aby ste korene neutápali v litroch vody, čím podporíte ich hnitie.

Ako si zabezpečiť bohatú úrodu?

  1. Nevysádzajte priesady dostatočne skoro, pokiaľ je pôda stále studená, keďže nízka teplota zabráni rastline príjem fosforu a listy sa v dôsledku toho zafarbi do fialova.
  2. Nepreháňajte to s dusíkom, ktorý napomáha k tvorbe vegetatívnych častí rastlín. Ak ním rastlinu prehnojíte, vyrastie vám viac listov ako plodov, ktoré sú náchylnejšie na fytoftórovú hnilobu. Úplne stačí bežné organické hnojivo alebo komplexné hnojivo, ktorým podporíte proces kvitnutia a tvorby plodov.
  3. Prúd vody smerujte k báze rastliny, aby sa tekutina dostala čím skôr ku koreňom. Je to zároveň vhodná prevencia pred chorobami. Keď pôda uschne, vezmite motyku a pôdu jemne skyprite.
  4. Pokiaľ náhle klesnú teploty alebo máte záhradu v chladnejších lokalitách, rajčinám môžete pomôcť nastielaním. napríklad netkanou textíliou, kompostom či slamou. Podľa jedného výskumu skúste vyskúšať pokosenú viku, ktorá zabezpečí, že stonky rastlín dosiahnu robustnosť a rastlinám sa bude vo všeobecnosti dobre dariť.
  5. Myslite na škodcov, ktorí ohrozujú vašu úrodu. K paradajkám vysaďte napríklad bazalku, ale aj aksamietnice. Na problémy s háďatkami sa hodí aksamietnica rozložitá. Zabezpečte si jej dostatok v predstihu, aspoň tri mesiace pred výsevom, a následne ju zaorte do pôdy. Taktiež ju môžete vysadiť priamo k rajčiakom a nechať kvitnúť.

Pri nákupe priesad si všímajte čistotu listov a ich sfarbenie či celkový vzrast. Ak sú spodné listy žlté alebo až hnedé a mladá rastlinka sa hojne rozrastá, je jednoznačne v strese. Na listoch si dobre obzrite aj ich spodnú časť, či sa na nej nevyskytujú škodce alebo stopy po nich.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti