Ako odhaliť rakovinu u mladých ľudí? Lekár uvádza symptómy tejto PLIAGY

Ilustračné foto Zdroj: Pexels/Pixabay, Anna Tarazevich
Reklama

Nespozorovaná a nediagnostikovaná rakovina predstavuje v mnohých prípadoch smrteľné riziko. Britský lekár preto vysvetlil bežné príznaky rakoviny, ktorej výskyt u mladých ľudí stúpa.

Aj keď výskumníci vo svojich štatistikách upozorňujú, že Hodgkinov lymfóm nepatrí medzi 20 najčastejších druhov rakoviny, predpokladá sa, že v rokoch 2023 – 2025 a 2038 – 2040 sa počet prípadov zvýši o 13 %. Môže pritom vzniknúť v každom veku, ale najčastejšie postihuje ľudí vo veku 20 až 40 rokov a ľudí starších ako 75 rokov, pričom štúdia z roku 2022 uvádza, že jeho nárast bol zaznamenaný najmä u mladšej populácie. Ako píše portál Lad Bible, dôvod je zatiaľ neznámy.

Rakovina sa vyvíja v lymfatickom systéme, ktorý je súčasťou imunitného systému a predstavuje sieť ciev a žliaz rozmiestnených po celom tele, pričom jeden z príznakov sa niekedy objavuje pri pití alkoholu. Dr. Ahmed, všeobecný lekár zo Spojeného kráľovstva na TikToku zdieľal video, v ktorom vyzýva ľudí, aby neignorovali tieto príznaky.

„Pri Hodgkinovom lymfóme sa abnormálne zväčšuje počet určitého typu buniek nazývaných B lymfocyty,“ vysvetľuje. „Zhlukujú sa v určitých častiach tela, najčastejšie v podpazuší, na krku a v slabinách. Najčastejším príznakom je preto zapálená a zväčšená lymfatická uzlina, ktorá už nezmizne.“

Upozorňuje, že pozor si treba dávať na tieto hrčky najmä na krku, v podpazuší alebo v slabinách. „Ak máte hrčku alebo zväčšenú lymfatickú uzlinu, ktorá po štyroch až šiestich týždňoch nemizne, musíte si ju dať vyšetriť,“ dodáva lekár. Medzi ďalšie príznaky zaraďuje aj pretrvávajúcu horúčku, kašeľ, dýchavičnosť a úbytok hmotnosti.

Hoci diagnóza môže byť pomerne rýchla, jediným spôsobom, ako ju stanoviť, je vykonanie biopsie. Ide o menší chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni vzorka tkaniva postihnutých lymfatických uzlín, ktorá je neskôr podrobená skúmaniu v laboratóriu.

Dr. Ahmed radí, že príčina vzniku Hodgkinovho lymfómu nie je presne známa, ale existujú rizikové faktory, medzi ktoré patrí: „Ak máte oslabený imunitný systém, ak ste predtým mali žľazovú horúčku alebo máte rodinnú anamnézu.“ NHS (britská zdravotnícka služba, pozn. autora) tiež dodáva, že riziko jeho vzniku sa zvyšuje, ak užívate imunosupresívne lieky.

Liečba môže zahŕňať rádioterapiu či chemoterapiu a prognóza je fantastická,“ hovorí Ahmed. Hoci ide o relatívne agresívnu rakovinu, ktorá sa môže rýchlo šíriť po tele, je to jeden z najľahšie liečiteľných typov rakoviny. Celkovo približne osem z desiatich pacientov žije najmenej päť rokov a väčšina z nich sa vylieči. Lekár dodáva, že je preto dôležité, aby ste boli včas diagnostikovaní a navštívili lekára, ak máte akékoľvek rizikové faktory alebo príznaky.

@dra_says Common cancer in younger people. Dont ignore if you have any symptoms. Educational purposes only. #cancer #cancertest #cancerdiagnosis #bloodcancer #lymphoma #hodgkinslymphoma #hodgkinslymphomaawareness #doctor #privatedoctor #privategp #weightloss #fevers #nightsweats #lymphoma #lymphnode #enlargedlymphnode #lump #lumpinneck #chemotherapy #radiotherapy #cancersigns #cancersymptoms ♬ original sound – Dr Ahmed

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie