Aj keď sú niektoré mesiace, keď sú rôzne druhy a životné štádiá aktívnejšie, uhryznutie kliešťom je možné kedykoľvek počas roka. Ak nájdeš prisatého kliešťa, mal by si ho opatrne odstrániť.
„Odporúčanie je použiť pinzetu, dostať kliešťa za hlavu čo najbližšie ku koži a vytiahnuť ho priamo von,“ povedal Chapman. „Nechceme sa skrútiť, pretože by sme mohli nechať časť ústneho nástavca zapustenú v koži. A nechceme telo chytiť, pretože ak telo stlačíte, kliešť by mohol viac vyvracať, čo znamená, že zvyšujete svoju šancu na ochorenie prenášané kliešťami.“
Impulzom môže byť roztlačenie čerstvo odstráneného kliešťa, ale je lepšie, ak ho utopíš dezinfekčným prostriedkom na ruky alebo alkoholom a necháš ho ukázať odborníkovi alebo aspoň odfotiť. Týmto spôsobom môžeš identifikovať, o aký druh kliešťa ide a ako dlho sa kŕmi.
Je dôležité identifikovať kliešťa, pretože niektoré druhy prenášajú rôzne choroby. Vychytávajú baktérie, vírusy a iné mikróby z krvi infikovaných hostiteľov a keď uhryznú novú obeť, môžu tieto patogény odovzdať ďalej.
Larvy a nymfy kliešťov čiernonohých sa napríklad často živia bielonohými myšami, ktoré môžu prenášať baktériu zvanú Borrelia burgdorferi. Keď sa kliešť, ktorý sa živí jednou z týchto infikovaných myší, potom živí človekom, môže preniesť túto baktériu, ktorá spôsobuje lymskú boreliózu.
V štúdii zo septembra 2023 výskumníci identifikovali proteín, ktorý zrejme zohráva veľkú úlohu v tom, ako sa niektoré kliešte infikujú škodlivými baktériami Anaplasma phagocytophilum predtým, ako sa rozšíria na ľudských hostiteľov a spôsobia anaplazmózu, čo sa líši od lymskej boreliózy. Anaplazmóza môže podľa Cedars-Sinai spôsobiť silné bolesti hlavy, horúčku a zimnicu, zvracanie a únavu.
Prevencia uhryznutia kliešťom
(Článok pokračuje na ďalšej strane)