Ako prekonať NECHUŤ k cvičeniu? TOTO je 5 najčastejších výhovoriek, prečo sa vyhýbame pohybu

cvičenie, výhovorky
Ilustračné zábery Zdroj: Canva
Reklama

Mnohí z nás si dávajú rôzne predsavzatia, či už na začiatku roka alebo len tak počas roka, že sa konečne začnú venovať pohybu. No keď príde na lámanie chleba, často si nájdeme dôvod, prečo to opäť odložiť. Najčastejšie ide o výhovorky, ktoré si opakovane nahovárame.

Prečo sa nám častokrát nechce začať s pravidelným pohybom? Portál vyšetrenie.sk uvádza 5 najčastejších výhovoriek, ktorými ospravedlňujeme svoju pasivitu.

1. Nemám na to čas

Táto výhovorka patrí k tým najrozšírenejším. Tréning sa nám akosi nezmestí do bežného rozvrhu. Odborníci však radia zaradiť cvičenie do kalendára rovnako, ako si plánujeme pracovné povinnosti. Prípadne si pohyb rozdeliť do kratších úsekov – napríklad 15 minút ráno a ďalších 15 minút večer. Aj takto sa dá dosiahnuť odporúčaných 150 minút fyzickej aktivity týždenne.

2. Som príliš unavený/á

Možno to znie paradoxne, no práve pohyb dokáže nabudiť a pomôcť proti únave. Skúste napríklad jemné cvičenie, ako je prechádzka či joga. Aj niekoľko minút fyzickej aktivity môže prebudiť telo a zlepšiť náladu.

3. Chýba mi motivácia

Ak vás nič nenúti pohnúť sa, skúste si stanoviť cieľ, ktorý vás skutočne osloví – napríklad zlepšiť si zdravie, zvýšiť energiu alebo sa jednoducho cítiť lepšie vo vlastnom tele. Sledujte si svoj pokrok – či už počtom krokov, váhou, výdržou alebo zmenami nálady. Pomôcť môže aj spoločné cvičenie s blízkymi – vytvára to zodpovednosť a zároveň to môže byť zábava.

4. Nemám peniaze ani vybavenie

Na pohyb nepotrebujete drahé stroje ani permanentku do fitka. Množstvo cvikov sa dá robiť doma, bez pomôcok – napríklad s vlastnou váhou tela. Skvelou voľbou je tiež chôdza, beh po schodoch alebo tréning podľa online videí. Ak túžite po výbave, cenovo dostupné sú napríklad odporové gumy alebo malé činky. Cvičiť sa dá aj na verejných športoviskách.

5. Neviem, ako cvičiť správne

Obavy z nesprávnej techniky sú bežné, najmä pri začiatkoch v posilňovni. Riešením môžu byť videá od odborníkov alebo úvodný tréning s trénerom. Naučiť sa základné pohyby správne je dôležité nielen kvôli bezpečnosti, ale aj preto, aby ste si cvičenie obľúbili a vydržali pri ňom dlhodobo.

cvičenie, ženy, činky
Ilustračná foto Zdroj: Pexels/Bojana Ivanovic

Ďalšie často spomínané výhovorky

  • Som už príliš starý/á – Vek nie je prekážkou. Aj jednoduché aktivity ako chôdza môžu výrazne prispieť k prevencii civilizačných ochorení a udržať telo v kondícii.
  • Mám zdravotné problémy alebo zranenie – Pohyb sa dá prispôsobiť. Plávanie, bicyklovanie, cvičenie v sede alebo s pomocou odborníka sú vhodné aj pri zdravotných obmedzeniach.
  • Nestíham kvôli deťom alebo domácnosti – Skúste zapojiť deti do pohybu. Spoločná prechádzka alebo domáci tréning môže byť nielen efektívny, ale aj zábavný.
  • Hanbím sa alebo necítim sa komfortne – Začať môžete v súkromí domova alebo v čase, keď je v posilňovni menej ľudí. Postupne tak získate viac sebavedomia a pohyb si osvojíte.

Výhovorky vznikajú prirodzene ako reakcia na stres, únavu či lenivosť. Dôležité je si ich uvedomiť, priznať si ich a skúsiť ich nahradiť riešeniami. Stačí začať s malými krokmi, vybrať si aktivitu, ktorá vás baví, a vytvoriť si návyk. Pravidelný pohyb neprináša len fyzické výhody – pomáha aj psychike, zvyšuje sebavedomie a celkovú spokojnosť so životom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie