Ako premeniť aj malý priestor na RAJ? TIETO druhy zeleniny premenia každý kút na plodný záhon aj tam, kde by ste to nečakali

záhrada, pestovanie, zelenina
Ilustračné fotografie. Zdroj: ISTOCK/FG Trade, ISTOCK/coldsnowstorm, ISTOCK/hobo_018, koláž: iStream
Reklama

Nemáte veľkú záhradu? Nevadí! Vďaka vertikálnemu pestovaniu popínavej zeleniny môžete získať bohatú úrodu aj na miestach, kde by ste ju nečakali – na plote, balkóne či pri stene domu. Ukážeme vám, ktoré rastliny si zamilujú výšku a ako im pripraviť správnu oporu.

Zeleninové steny s úrodou: Viac než len praktické riešenie

Vertikálne pestovanie si získava čoraz väčšiu obľubu. Nielenže šetrí miesto, ale zároveň zjednodušuje údržbu, znižuje riziko chorôb a dokáže byť aj oku lahodiacou dekoráciou. Fazuľa, hrach, uhorky či dokonca tekvice vyrastú smerom nahor, ak im poskytnete správnu oporu. Vznikne tak živý zeleninový múr, ktorý vám v sezóne prinesie plné koše úrody.

Každá rastlina potrebuje svoju oporu

Nie je jedno, ako rastliny podporíte, píše portál pravda.sk. Každý druh popínavej zeleniny má vlastný spôsob, ako sa šplhá – niektoré sa obtáčajú okolo tyčí, iné sa prichytávajú úponkami a niektoré potrebujú aj trošku vašej pomoci. Ak im pripravíte vhodnú oporu, odvďačia sa vám zdravým rastom a množstvom plodov.

  • Fazuľa tyčová – Miluje výšku až tri metre. Vhodné sú tenšie tyče do 5 cm, ktoré zapichnete aspoň 30 cm hlboko. Dôležitá poznámka: fazuľa sa ovíja doľava – ak ju navádzate opačne, nebude rásť správne.
  • Uhorky – Najlepšie rastú na sieťach s väčšími okami. Pomáhajte im s navádzaním výhonkov – vytvoria hustý zelený záves, ktorý pôsobí ako prírodná clona.
  • Tekvice, melóny a dyne – Vyžadujú pevnú konštrukciu a oporu pre plody – napríklad sieťky alebo popruhy, aby sa plody neodtrhli vlastnou váhou. Skvelé sú menšie odrody a okrasné kultivary.

Zeleninová džungľa aj v meste

Nemusíte mať záhradu – stačí balkón, stena alebo aj len pevný plot. S väčším kvetináčom, drenážou a kvalitnou zeminou môžete pestovať hrach, mini uhorky či fazuľku aj v mestskej zástavbe. Stačí len trocha kreativity a pravidelná starostlivosť.

Tip: Na balkóne si vystačíte s nádobami o objeme 10–15 litrov. Dôležitá je pravidelná zálievka a hnojenie, keďže plodová zelenina je náročná na živiny.

Skúste zaujímavého hosťa z Peru

Ak túžite po niečom netradičnom, skúste ačokču (Cyclanthera pedata) – rýchlo rastúcu popínavú rastlinu z Ánd. Vzhľadom pripomína uhorku, no jej päťprsté listy sú dekoratívne a plody jedlé. Mladé chutia surové, staršie môžete grilovať či dusiť (pozor na tvrdé semienka!). Pestovať ju možno na pergole či silnej sieti, aj vo väčšom črepníku.

Aj z malej plochy môžete vyťažiť maximum. Vďaka správne zvoleným druhom zeleniny, spoľahlivým oporám a troche kreativity vytvoríte vertikálnu záhradu, ktorá vás odmení nielen krásou, ale aj bohatou úrodou. Tento rok vyskúšajte niečo nové – pestujte „na výšku“ a nechajte vašu záhradu rásť do nebies.

Druh zeleniny Odporúčaná opora Vhodné umiestnenie
Fazuľa tyčová Drevené tyče (max. 5 cm) Hriadka, balkónový črepník
Hrach Sieťka, nízke tyčky Hriadka, kvetináč s oporou
Uhorky Treláž, šikmá sieť Hriadka, balkón, fóliovník
Tekvice, dyne, melóny Masívna konštrukcia + sieť Hriadka, pergola, plot
Cyclanthera pedata Silná sieť, pergola Hriadka, väčší črepník
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti