Ako sa zbaviť STARECKÝCH škvŕn? Po recept stačí zájsť do KUCHYNE

starecké škvrny
Ilustračné zábery Zdroj: Wikimedia/Beyond My Ken
Reklama

Na pokožke sa začínajú objavovať najmä po štyridsiatke, no môžu sa ukázať aj skôr. Hovoríme o stareckých škvrnách, odborne nazývaných lentigines seniles. Ide o ploché pigmentové fľaky hnedej až tmavočiernej farby, ktoré sa zvyknú objavovať na miestach najviac vystavených slnečnému žiareniu, najmä na rukách, dekolte, krku či tvári.

Starecké škvrny síce nepredstavujú zdravotné riziko a samy osebe nevyžadujú liečbu, no môžu pripomínať prejavy rakoviny kože, najmä melanómu. Z tohto dôvodu sa odporúča nechať si ich skontrolovať dermatológom, najmä ak sa ich vzhľad náhle zmení, zmenia tvar, farbu, začnú svrbieť alebo krvácať, uvádza portál Plní elánu.

Ako ich odstrániť

Ak vám škvrny prekážajú z estetického hľadiska, existuje viacero spôsobov, ako ich zosvetliť alebo celkom odstrániť. V dermatologických alebo estetických centrách je možné podstúpiť chemický peeling, laserovú terapiu, kryoterapiu (zmrazenie tekutým dusíkom) alebo ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom (IPL). Všetky tieto metódy sa zameriavajú na odstránenie povrchovej vrstvy kože alebo rozbitie pigmentu, ktorý škvrny vytvára.

Na domáce použitie sú dostupné topické krémy a séra s obsahom retinoidov, vitamínu C, vitamínu E, kyseliny azelaovej či hydrochinónu, ktoré pokožku zosvetľujú a podporujú jej obnovu. Je však dôležité používať ich pod dohľadom lekára alebo lekárnika, najmä ak ide o silnejšie koncentrácie.

Ak dávate prednosť šetrnejším a prírodným riešeniam, možno vás poteší, že účinné ingrediencie máte často rovno doma:

  • Cmar – obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá jemne exfoliuje pokožku a podporuje odstránenie pigmentových vrstiev. Stačí naniesť na vatový tampón a potrieť postihnuté miesto.
  • Jogurt a med – zmiešajte lyžičku bieleho jogurtu s lyžičkou medu a naneste na škvrny. Po 20 až 30 minútach opláchnite. Opakujte denne. Jogurt obsahuje kyselinu mliečnu, med zase zvlhčuje a zjemňuje pokožku.
  • Aloe vera – táto rastlina je známa schopnosťou obnovovať kožné bunky. Gél z čerstvého listu aplikujte na škvrny denne, nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.
  • Citrónová šťava – pôsobí ako prírodná kyselina, ktorá môže pokožku zosvetliť. Aplikujte priamo na škvrny, no vyhnite sa slnečnému žiareniu. Citrón zvyšuje citlivosť pokožky na UV žiarenie, preto ho používajte len večer a následne si pokožku ošetrite hydratačným krémom.

Aj keď sa stareckým škvrnám úplne nevyhnete, ich výskyt môžete výrazne obmedziť pravidelným používaním ochranných opaľovacích krémov s minimálnym SPF 30, najmä na odhalené časti tela. Pomôže aj obmedzovanie priameho slnečného žiarenia počas obedňajších hodín a nosenie klobúkov či dlhších rukávov.

Starecké škvrny síce patria k prirodzenému procesu starnutia, no dnešné možnosti, či už profesionálne alebo domáce, ponúkajú efektívne a dostupné riešenia, ako ich zmierniť alebo odstrániť. Dôležité je však pristupovať k pokožke s trpezlivosťou, dôslednosťou a ochranou pred slnkom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie