Ľudia môžu mať v hlave tichého zabijaka, bez toho, aby vedeli, ako rozpoznať príznaky. Aneuryzma mozgu sa vám pritom môže stať osudnou.
Doktor Baibing Chen, neurológ, ktorý na internete vystupuje pod menom Dr. Bing, tvrdí, že existuje veľmi nenápadný signál mozgovej aneuryzmy bez toho, aby ste o tom vedeli. Môže byť ťažké si ju všimnúť – najmä ak máte iné príznaky, ktoré vám alebo lekárovi ešte viac sťažujú jej odhalenie, uvádza denník Mirror.
Podelil sa o príbeh pacientky, ktorá sa lekárom už tretíkrát v priebehu niekoľkých týždňov sťažovala na migrénu, ktorú „cítila inak“. Žena tvrdila, že táto bolesť trvá dlhšie a jej obvyklé lieky jej nepomáhajú. Pri prvých dvoch návštevách lekára mala nevoľnosť a bola citlivá na svetlo. Pri tretej návšteve však lekári prišli na skutočný problém.
Doktor Bing jej vysvetlil, že má pevne rozšírené zreničky a poklesnuté pravé viečko. Hoci poklesnuté viečka nie sú pri rôznych typoch bolestí hlavy ničím nezvyčajným, problém so zreničkami viedol odborníkov k jednej príčine – nezistenej aneuryzme.
Aneuryzma vzniká „vyklenutím cievy“ a často sa vyskytuje pri oslabení cievnej steny. Keď krv prechádza oslabenou cievou, tlak spôsobí, že sa malá oblasť nafúkne. Aneuryzma môže vzniknúť v ktorejkoľvek cieve v tele, ale najčastejšie sa vyskytuje v mozgu a v tepne, ktorá odvádza krv zo srdca do zvyšku tela (tzv. brušná aorta).
Väčšina mozgových aneuryziem zostáva neodhalená, kým sa nevyskytne vážny problém. Väčšina však spôsobuje viditeľné príznaky len vtedy, ak praskne. To vedie k mimoriadne závažnému stavu známemu ako subarachnoidálne krvácanie. Vtedy môže krvácanie spôsobené prasknutou aneuryzmou spôsobiť rozsiahle poškodenie mozgu.
Aké sú príznaky aneuryzmy?
Včasné zachytenie neprasknutej mozgovej aneuryzmy by vám malo pomôcť situáciu zvládnuť a vyhnúť sa tak akémukoľvek fatálnemu následku. Odhaliť príznaky však môže byť ťažké bez ich znalosti. Podľa odborníkov by ste mali konať, ak si všimnete:
- poruchy zraku, ako je strata videnia alebo dvojité videnie
- bolesť nad okom alebo v jeho okolí
- necitlivosť alebo slabosť na jednej strane tváre
- ťažkosti s rečou
- bolesti hlavy
- strata rovnováhy
- ťažkosti so sústredením alebo problémy s krátkodobou pamäťou
Samotný výskyt niektorého z týchto bežných príznakov nemusí znamenať, že máte mozgovú aneuryzmu, ale najlepšie je túto otázku predostrieť svojmu lekárovi, aby v prípade potreby vykonal kontrolu. Môže byť užitočné sledovať pretrvávajúce príznaky, ako sú bolesti hlavy alebo problémy s pamäťou, ktoré by ste inak pri návšteve nemuseli vedieť preukázať.
Nie je jasné, čo konkrétne spôsobuje vznik mozgových aneuryziem. Najlepším spôsobom, ako zabrániť vzniku aneuryzmy alebo znížiť riziko jej zväčšenia a prípadného prasknutia, je vyhýbať sa činnostiam, ktoré by mohli poškodiť vaše cievy. Patrí sem napríklad fajčenie, strava s vysokým obsahom tukov, nekontrolovanie vysokého krvného tlaku alebo nadváha/obezita. Mozgová aneuryzma môže vzniknúť u kohokoľvek v akomkoľvek veku, ale častejšie sa vyskytuje u žien a ľudí nad 40 rokov.