Veľký rozruch okolo novej verzie štátnej hymny neutícha. Po kontroverziách sprevádzajúcich jej uvedenie, kritické ohlasy na jej premiéru aj zverejnenie ďalších verzií autorom úprav Oskarom Rózsom, prišlo stanovisko Ministerstva vnútra. Navyše, na sobotnom (11.1.) slávnostnom odovzdávaní vyznamenaní prezidenta odznie pôvodná úprava hymny.
Ministerstvo vnútra po týždni od premiéry novej úpravy hymny oznámilo, že oficiálne sa môžu používať aj iné verzie, informuje Denník N. V tlačovej správe uvádza, že podmienkou je, ak melódia a text zodpovedajú notácii zo zákona o štátnych symboloch.
Ministerstvo vnútra pod vedením Matúša Šutaja Eštoka však odporučilo novú verziu používať pri významných a verejných podujatiach, ktoré organizuje štát, pri reprezentovaní Slovenska a udalostiach štátneho významu aj v štátnych masovokomunikačných prostriedkoch.
„Z hľadiska používania štátnej symboliky, a teda aj štátnej hymny, podotýkame, že žiadna konkrétna inštrumentalizácia štátnej hymny nikdy nebola, nie je a ani nemôže byť kodifikovaná ako výlučná, pretože tým by sa vylúčila právna ochrana iných hudobných prezentácií štátnej hymny, čo nie je v záujme Slovenskej republiky,“ píše ministerstvo vnútra vo svojom stanovisku, ktoré poslalo médiám.
To znamená, že po prvom januári sa budeme na verejných akciách stále stretávať aj s predchádzajúcou úpravou hymny, ktorú v roku 1992 pripravil skladateľ Ladislav Burlas.
Prijatie novej verzie štátnej hymny sa stretlo s veľkým rozporom, ktorý, ako sa zdá, sa netýka len spoločnosti. Hoci nová podoba hymny odznela s úderom polnoci na prelome nového roka, počas jednej z prvých oficiálnych štátnych udalostí – odovzdávania prezidentských vyznamenaní, ktoré sa bude konať v sobotu, 11. januára, odznie pôvodná verzia hymny.
Denník N o tom informuje na základe informácií, že Zbor Slovenskej filharmónie si na pultoch našiel notovú úpravu pôvodnej verzie slovenskej hymny. Nová podoba hymny Oskara Rózsu tak zrejme počas slávnostného večera neodznie.
Kontroverzie a rozruch
Nová podoba hymny ešte nebola zverejnená, no už vtedy si získala pozornosť kontroverziami, ktoré vyvolali rôzne vyhlásenia autora jej úprav. Ten napokon po novoročnej premiére zverejnil jej ďalšie dve podoby. V jednej zvýšil hlasitosť spevu, následne predstavil aj rýchlejšiu verziu, podľa neho vhodnú pre športové podujatia.
„V prípade, že aspoň 51 percent občanov bude súznieť s touto verziou, tak moja misia bola aspoň parciálne splnená. Ja som naozaj nemal žiadnu inú ambíciu, iba urobiť dobro. Moje svedomie je čisté,“ hovorí Rózsa.
Rózsu mrzí alibizmus politikov, ktorí pred voľbami hovorili o spájaní národa, a očakával, že sa za jeho úpravu hymny verejne postavia. Zároveň uznal, že niektoré kroky mohli spolu s vedením ministerstva kultúry urobiť inak – napríklad ešte pred nahrávaním mohli celý zámer najskôr predstaviť prezidentovi.
Na konci ešte nie je ani údajná sabotáž, ktorá podľa Rózsu, ovplyvnila zvukovú kvalitu odvysielanej hymny počas novoročnej polnoci. Na svojom Telegrame 1. januára napísal, že niekto, koho je „asi nutné navštíviť s nožnicami na plech a pozrieť sa mu na nechty“, poškodil výslednú kvalitu pri vysielaní. STVR to vo svojom stanovisku odmietla.
„Neviem, čo sa stalo. Ešte si dávam čas, aby som to v štúdiových podmienkach podrobne zanalyzoval. Ale v prvej tretine hymny som zrazu počul, ako keby buch o stôl, nejaký zvláštny ruch akoby primixovaný k nahrávke. Buď niekto pustil mikrofón a prinahral nejaký šum, evidentne tam niečo nebolo v poriadku,“ povedal v relácii na Infovojne.
Okrem údajnej sabotáže v STVR však Rózsa vidí neprajníkov aj v radoch profesionálnych hudobníkov Slovenskej filharmónie, ktorí sa na novej podobe hymny podieľali.