Hoci je chladno, vznikajú početné prehánky a búrky, ktoré pre svoj vznik nepotrebujú teplo, ale najmä labilné teplotné zvrstvenie a dostatok vlhkosti. A to môžu poskytnúť aj studené vzduchové hmoty. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.
„Dnešné búrky opäť poukazujú na nesprávnosť často používaného laického pojmu ‚búrky z tepla‘, ktorý s fyzikou búrky nemá nič spoločné,“ konštatuje SHMÚ.

Čo však teplota ovplyvňuje, je podľa meteorológov množstvo vody a energie, ktorú búrka môže mať. S tým súvisí intenzita výstupného pohybu búrky, ako aj možné nebezpečné javy, ktoré môže priniesť. Štvrtkový potenciál je podľa nich nižší, avšak môže sa vyskytnúť prechodné zosilnenie vetra a veľmi krátko trvajúci lejak.

Búrkové jadrá zároveň s vysokou pravdepodobnosťou produkujú menšie krúpy, keďže mrzne už od nadmorskej výšky približne 2800 metrov.
S klesajúcou výškou slnka nad horizontom sa večer môže podľa meteorológov sem-tam ukázať aj dúha. SHMÚ pred výskytom búrok varuje na území západného Slovenska. Ide konkrétne o okresy Bratislava, Malacky, Pezinok, Trnava, Senec, Galanta a Dunajská Streda. Výstraha platí zatiaľ do 18. hodiny.