Najvyšší súd Slovenskej republiky rozhodol o väzbe Daniela B., obvineného z extrémistickej trestnej činnosti. Jeho väzobné stíhanie je výsledkom porušenia predchádzajúcich obmedzení a rozhodnutie súdu je už právoplatné.
Po nedávnom prepustení z väzby, ktoré vyvolalo verejné pobúrenie, sa Daniel Bombic opäť ocitol pred Najvyšším súdom. Súčasťou súdneho pojednávania boli aj viacerí Bombicovi podporovatelia z verejného života, medzi ktorými nechýbala europoslankyňa Judita Laššáková, bývalý politik Pavol Slota a influencer Filip Sulík, informuje Denník N.
Napokon Najvyšší súd rozhodol o vzatí Daniela Bombica do väzby.
Prokurátor navrhol väzobné stíhanie Daniela B. po tom, čo porušil súdny zákaz zverejňovať nenávistný obsah na internete, čo bolo základom rozhodnutia Najvyššieho súdu.
Aj keď Špecializovaný trestný súd pred desiatimi dňami ponechal Bombica na slobode, Najvyšší súd zrušil tento verdikt a rozhodol o jeho väzbe. Daniel B. bude teraz čeliť väzbe v bratislavskej väznici, kde si odpyká trest až do ďalších súdnych rozhodnutí.
Predsedníčka senátu Dana Wänkeová uviedla, že Najvyšší súd SR už vo februári identifikoval dôvody pre väzbu, ktorú obvinenému Danielovi nahradil dohľad probačného a mediačného úradníka spolu s ďalšími povinnosťami a obmedzeniami. Podľa jej slov súd podrobne preskúmal každý z príspevkov obvineného, ktoré predložil prokurátor, a dospel k záveru, že zverejnil príspevky s nenávistným obsahom.
Obvinený Daniel bol zadržaný 16. apríla bratislavskými policajtmi, no Špecializovaný trestný súd 19. apríla rozhodol, že nebude vzatý do väzby, a prepustil ho na slobodu. Po sťažnosti prokurátora však sťažnostný súd v utorok toto rozhodnutie zrušil.
Obhajca Daniela Bombica, David Lindtner, počas verejného zasadnutia tvrdil, že tento prípad má podľa jeho názoru politický a mediálny podtext a označil ho za umelo vytváraný. Podľa neho dochádza k vážnemu porušovaniu práva na prezumpciu neviny, a to nielen zo strany opozičných politikov, ale aj médií.
V minulosti boli na Daniela vydané tri zatýkacie rozkazy, a v januári bol eskortovaný z Veľkej Británie na Slovensko. Prokurátor následne požiadal o jeho väzbu, ale sudca vtedy nezistil dôvody na väzbu a obvineného prepustil. Po rozhodnutí Najvyššieho súdu v februári, ktorý nahradil väzbu monitorovacím náramkom a ďalšími obmedzeniami, podal Daniel návrh na zrušenie dohľadu probačného a mediačného úradníka, čo vyústilo do jeho zadržania.
Obvinený tvrdí, že od februárového rozhodnutia Najvyššieho súdu nezverejnil žiadny nenávistný príspevok a nikdy nepopieral holokaust. Prokurátor predložil súdu zápisnicu z výsluchu obvineného z 25. apríla, v ktorej znovu označil príspevky Daniela za nenávistné a opätovne navrhol jeho väzbu.
Prednáška od sudkyne nebola dosť silná
Aj napriek tomu, že Bombic dostal od predsedníčky senátu Dany Wänkeovej varovanie a prednášku o rizikách jeho správania na internete, nevyhol sa ďalším problémom. Po porušení podmienok sa opäť dostal na súd.
„Už zvážte aj vy, akým spôsobom sa vyjadrujete. Už len na záver si pomôžem takým citátom ‚Nenávisť kalí zrak, a zahaľuje možnosť vidieť pravdu‘,“ uviedla predsedníčka senátu 6. februára po vynesení rozsudku pre Bombica.