Šesťkrát vetovaný balík protiruských sankcií, ktorý blokovalo Slovensko, sa v piatok podarilo presadiť.
- AKTUALIZOVANÉ: 18.7.2025, 09:33
Členské štáty Európskej únie na úrovni stálych veľvyslancov po dňoch blokácií Slovenskom prijali 18. balík sankcií proti Rusku.
Najsilnejší balík
Premiér SR Robert Fico vo štvrtok večer oznámil, že Slovensko umožní schválenie balíka, pretože dostala od Európskej komisie dostatočné garancie v prípade plánu zastaviť dovoz ruského plynu do EÚ.
„EÚ práve schválila jeden zo svojich doteraz najsilnejších balíkov sankcií proti Rusku,“ potvrdila následne na sieti X šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.
V poradí 18. súbor sankcií voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu má podľa Bruselu postihnúť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského komplexu. Jeho prijatá verzia počíta so znížením cenového stropu na ruskú ropu a zákazom obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2, objasnila Kallasová.
Na sankčný zoznam EÚ podľa nej prvýkrát zaradila najväčšiu rafinériu ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť v Indii. Opatrenia zasiahnu aj tých, ktorí podľa Kallasovej „indoktrinujú ukrajinské deti“. Terčom sankcií sa stane aj ďalších 105 lodí, ktoré Brusel považuje za súčasť tzv. ruskej tieňovej flotily, a ich podporovatelia. Ruské banky budú mať zase obmedzený prístup k zahraničnému financovaniu.
„Vyvíjame väčší tlak na ruský vojenský priemysel, čínske banky, ktoré umožňujú obchádzanie sankcií, a blokujeme vývoz technológií používaných v bezpilotných lietadlách. Neustále budeme zvyšovať náklady, takže zastavenie agresie sa pre Moskvu stane jedinou možnosťou,“ napísala Kallasová.
Garancie od eurokomisie
Premiér Robert Fico má podľa jeho slov k dispozícii písomné záväzky Európskej komisie (EK) podpísané jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a kolégiom komisárov.
„Potvrdené garancie zo strany EÚ sa týkajú ceny plynu a jeho prípadného nedostatku, prepravných poplatkov, ako aj možnosti vyvolať krízovú situáciu pri extrémne vysokých cenách a nedostatku plynu, ktorá by viedla ku krízovým riešeniam až po zrušenie zákazu dovážať ruský plyn,“ vysvetlil Fico.
Samotné ukončenie dovážania ruského plynu do Únie označuje Fico za „imbecilný“ návrh a dodáva, že Slovensko v tejto otázke spúšťa ďalšiu etapu boja s Európskou komisiou (EK), píše TA3.
„Je symbolické, že práve dnes 17. júla sme ukončili prvú etapu súboja s imbecilným návrhom Európskej komisie zastaviť po 1. januári 2028 akékoľvek dodávky ruského plynu do Európskej únie,“ hovorí Fico v súvislosti s 33. výročím schválenia deklarácie o suverenite Slovenskej republiky.