Eurofondy sú v OHROZENÍ: Zdechovského správa odhalila KRITICKÝ STAV právneho štátu na Slovensku

Tomáš Zdechovský eurofondy Slovensko
Ilustračné fotografie. Zdroj: ISTOCK/Olena Demydenko, FACEBOOK /Tomáš Zdechovský, FOTO TASR/Martin Baumann, koláž: istream
Reklama

Na pôde Európskeho parlamentu zazneli nepríjemné zistenia o stave Slovenska. Kritická správa českého europoslanca Tomáša Zdechovského odhalila alarmujúce nedostatky v čerpaní eurofondov aj oslabenie právneho štátu. Nepriateľské prostredie voči kontrole a útoky na občiansku spoločnosť vyvolali v Bruseli vážne obavy.

V utorok (15. júla) dopoludnia odzneli v Bruseli hneď dve hodnotiace správy o Slovensku. Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) sa zameral na stav právneho štátu, zatiaľ čo Výbor pre kontrolu rozpočtu (CONT) riešil nakladanie s eurofondmi. Obe správy boli ostro kritické.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), vedúci delegácie CONT, predstavil záverečné zistenia zo svojej májovej misie na Slovensku. Cieľom bolo preveriť ochranu finančných prostriedkov EÚ, stav fungovania kontrolných mechanizmov a celkovú kondíciu právneho štátu.

Politický súhlas aj pokračovanie vyšetrovaní

Podľa Zdechovského správa získala širokú podporu v Európskom parlamente. Jediný kritik bol Ondřej Knotek z frakcie Patrioti pre Európu, no väčšina europoslancov sa zhodla, že na jeseň sa k téme opäť vrátia.

Na základe zistení už Európska prokuratúra (EPPO) a Úrad pre boj proti podvodom (OLAF) začali vyšetrovať viacero prípadov možného zneužitia eurofondov. Niektoré podnety doplnili existujúce vyšetrovania o nové svedecké výpovede a dokumenty.

„Budeme informovaní o výsledku, ale až na konci vyšetrovania. Mnohé podnety zapadli do mozaiky, ktorú už európsky prokurátor a OLAF mali,“ vysvetlil.

„Stretli sme sa nielen s administratívnymi zlyhaniami, ale aj s politicky nepriateľským prostredím voči akejkoľvek forme kontroly, občianskej spoločnosti aj médiám,“ priblížil.

Kolaps špeciálnej prokuratúry a dramatický úbytok obžalôb

Správa konštatuje výrazné oslabenie právneho štátu. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry viedlo k dramatickému poklesu počtu obžalôb za závažné ekonomické trestné činy. Kým v minulosti sa ročne podávalo 120 až 150 obžalôb, v roku 2025 ich bolo len dve.

Mimovládne organizácie čelia šikanóznym kontrolám, diskreditačným kampaniam a obmedzovaniu prístupu k informáciám. Investigatívni novinári pritom hlásia zastrašovanie, najmä pri odhaľovaní prípadov zneužívania eurofondov, napríklad na výstavbu luxusných penziónov.

Poľnohospodárske agentúry zlyhávajú

Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) podľa správy ignoruje odporúčaný európsky systém ARACHNE na odhaľovanie podvodov, čo umožňuje zneužívanie dotácií. Zdechovský kritizoval aj netransparentné využívanie financií určených na rómske projekty. Niektoré iniciatívy, napríklad „Rómsky mediálny dom“, podľa neho nereflektujú skutočné potreby komunity v oblasti bývania, zamestnanosti či vzdelávania.

Tlak si vyžiadal aj policajnú ochranu

Zdechovský priznal, že počas misie čelil mimoriadnemu tlaku, ktorý vyústil až do potreby policajnej ochrany. Podľa neho išlo o bezprecedentný nátlak zo strany slovenskej politickej scény.

Správa však obsahuje aj pozitívne hodnotenia. Realizácia plánu obnovy prebieha podľa plánu a ministerstvo investícií preukázalo vysokú odbornosť a ochotu spolupracovať.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis