Von der Leyenová ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery, TAKTO volili slovenskí europoslanci (aktualizované)

leyenová
Európska komisia (EK) na čele s predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou vo štvrtok v Štrasburgu podľa očakávaní ustála hlasovanie o nedôvere v Európskom parlamente (EP). Foto: TASR/AP
Reklama

Gheorghe Piperea, rumunský zákonodarca z pravicovej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR), ktorý podal návrh proti von der Leyenovej, pre POLITICO povedal, že očakáva, že jeho návrh nebude prijatý, ale že tento krok je pre EÚ zdravý. Dodal, že očakáva, že tento krok „otvorí Pandorinu skrinku“ tým, že ukáže, že „je možné“ spochybniť predsedníčku Komisie.

Von der Leyenová by sa mala pripraviť na „niekoľko“ ďalších snáh o vyslovenie nedôvery, povedala Piperea. EPP s tým nesúhlasí. „V deň, keď sa vrátime z dovolenky, na to takmer zabudneme,“ predpovedal podpredseda EĽS Siegfried Mureșan.

Ako hlasovali slovenskí politici v Štrasburgu?

Za prijatie návrhu rumunského politika hlasovalo osem slovenských europoslancov, sedem bolo proti, informuje o tom TASR.

Za zachovanie Komisie pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovala Miriam Lexmann (KDH) z najsilnejšej europarlamentnej frakcie Európska ľudová strana (EPP). Návrh odmietli aj europoslanci Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar (všetci RE/PS).

Za vyslovenie nedôvery EK zahlasovali Milan Uhrík a Milan Mazurek (obaja ESN/Republika), ako aj nezaradení poslanci Monika Beňová, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková, Katarína Roth Neveďalová (všetci Smer-SD) a Branislav Ondruš (Hlas-SD).

„Pani predsedníčka 5 rokov nevysvetlila, ako to bolo s nákupmi vakcín, podozrenia z netransparentnosti a dokonca korupcie stále pretrvávajú. Okrem toho vznikli nové – financovanie zelených mimovládok, aby lobovali europoslancov na podporu zelenej agendy, či podivné zákazky pre iné mimovládky zo strany Eurokomisie,“ hovorí nezaradená europoslankyňa za Smer, Katarína Roth-Neveďalová pre Aktuality.

„Dnes je na stole žaloba zo strany europarlamentu na EK za rozpor s právom Únie, keď chce Ursula von der Leyen sama rozhodovať o 150 miliardovom balíku na obranu bez transparentnosti, kontroly a hlavne účasti europarlamentu,“ dodala.

Europoslanec za Progresívne Slovensko, Martin Hojsík ktorý je zároveň podpredsedom Európskeho parlamentu rovnako odmietol prijať návrh na pár Komisie. Pre Aktuality to zdôvodnil tým, že sa PS odmietlo spájať s krajnou pravicou, ktorá navrhovala odvolávanie a kam Hojsík radí napríklad Smer.

„Demokratická väčšina jasne ukázala, že nebude tancovať tak, ako extrémna pravica a Putinovi trollovia pískajú,“ prezradil.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia