Francúzsko sa rozhodlo prelomiť mlčanie veľmocí. Prezident Emmanuel Macron oznámil, že jeho krajina v septembri uzná Palestínu ako samostatný štát. Tento krok prichádza v čase prehlbujúcej sa humanitárnej krízy v Gaze a stagnácie medzinárodných rokovaní. Macron riskuje diplomatickú osamelosť, no dúfa, že vyvolá dominový efekt.
Vo štvrtok (24. júla) večer oznámil prezident Emmanuel Macron prostredníctvom platformy X prelomovú správu. Francúzsko sa v septembri chystá uznať Palestínu ako nezávislý štát.
„Dnes je naliehavo potrebné ukončiť vojnu v Gaze a zachrániť civilné obyvateľstvo,“ uviedol Macron.
Macron vyzval na neodkladné uzavretie prímeria, prepustenie všetkých rukojemníkov a zabezpečenie rozsiahlej humanitárnej pomoci pre civilistov žijúcich v Pásme Gazy. Zároveň považuje za kľúčové odzbrojenie hnutia Hamas a vytvorenie podmienok pre bezpečnosť a obnovu tohto konfliktom zničeného územia.
„Napokon musíme vybudovať Palestínsky štát, zabezpečiť jeho životaschopnosť a umožniť mu prijatím demilitarizácie a prostredníctvom plného uznania Izraela podieľať sa na bezpečnosti všetkých na Blízkom východe,“ dodal.
Palestína dostane oficiálne uznanie
Ide o prvú krajinu zo skupiny G7 a zároveň člena Bezpečnostnej rady OSN, ktorá sa k tomuto rozhodnutiu verejne zaviazala. Hoci sa o takomto kroku šepkalo už dlhšie, jeho oficiálne potvrdenie prekvapilo medzinárodnú scénu, píše portál CNN.
Pôvodne mal byť súčasťou iniciatívy medzinárodný samit o izraelsko-palestínskej otázke, ktorý Francúzsko plánovalo zorganizovať so Saudskou Arábiou a európskymi partnermi. Krátky, no napätý vojenský konflikt medzi Iránom a Izraelom však všetko zmaril.
Gaza kolabuje: Ľudia zomierajú od hladu, deti trpia podvýživou
Oznámenie prichádza v čase, keď sa pásmo Gazy prepadá do bezprecedentnej humanitárnej katastrofy. Podľa OSN od mája zomrelo pri hľadaní jedla viac než tisíc ľudí, ďalší podliehajú hladu priamo vo svojich domovoch. Agentúra UNRWA prirovnala situáciu k „pochodu živých mŕtvych“.
Z 2,1 milióna obyvateľov Gazy trpí hladom každý jeden – najviac postihnuté sú deti. Až 900-tisíc ich hladovie a 70-tisíc už vykazuje vážne príznaky podvýživy. V reakcii na túto situáciu plánujú v piatok lídri Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva spoločné vyhlásenie, ktoré by malo vyzvať na okamžitú akciu.
Macrona chvália aj ostro kritizujú
(Článok pokračuje na ďalšej strane)