fbpx

AKTUÁLNE: Lavína vo Veľkej Fatre strhla dvoch ľudí (aktualizované)

Ilustračné foto. Zdroj: FACEBOOK/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

Tragédia na lyžovačke. Vo Veľkej Fatre strhla lavína dvoch ľudí, informuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na sociálnej sieti

„Pád lavíny na vrchu Krížna spôsobil zranenia dvom ľuďom. Podľa prvotných informácií z miesta prebieha u jedného z nich resuscitácia. Na miesto smeruje vrtuľníková záchranná služba,“ uviedli.

65-ročného muža sa nakoniec oživiť nepodarilo, druhý zranený muž je v opatere Horskej záchrannej služby (HZS). Podľa hovorkyne Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzany Hopjakovej letela posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice na Donovaly, kde sa na palubu pridali aj dvaja členovia HZS, píše TASR.

„Po lokalizácii miesta vysadili horských záchranárov s lekárkou leteckých záchranárov do terénu palubným navijakom. Jeden lyžiar padal s odtrhnutou lavínou strmým terénom približne 200 metrov a ostal zasypaný pod snehom. Druhý bol zasypaný iba čiastočne, okamžite začal s vyhľadávaním kamaráta. Po tom, ako sa mu ho podarilo nájsť a vyhrabať spod snehu, začal s jeho oživovaním,“ uviedla.

Po príchode záchranárov pokračovala lekárka v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii aj pomocou automatického resuscitačného prístroja. „Vzhľadom na riziko pádu sekundárnej lavíny bolo potrebné pacienta z miesta čo najrýchlejšie evakuovať. Počas medzipristátia ho preložili na palubu a počas celej záchrannej akcie a prevozu ho kontinuálne resuscitovali. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu o jeho záchranu zraneniam počas prevozu podľahol,“ dodala Hopjaková.

Ako uvádzajú tvnoviny.sk., najväčším a hlavným problémom pri lavínach je vetrom previaty sneh na záveterných stracách hrebeňov, pod skalnými stenami a v úzkych žľaboch. Túto skutočnosť potvrdila aj Horská záchranná služba.

„Hrozia aj lavíny z nového snehu, ktorý je uložený na tvrdej vrstve z predchádzajúcich dní. V niektorých prípadoch hrozia stredné lavíny, výnimočne aj veľké spontánne lavíny.“

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie