Na východe Ruska sa odohráva napätá pátracia dráma. Dopravné lietadlo typu An-24 so 49 osobami na palube náhle prerušilo spojenie s riadiacou vežou a nedorazilo na cieľové letisko v meste Tynda. Miesto posledného kontaktu sa nachádza neďaleko čínskych hraníc. Príčina zmiznutia stroja zatiaľ nie je známa. Trosky zmiznutého lietadla objavili na východe Ruska. Na mieste nehody sa nenašli žiadni preživší.
Dopravné lietadlo An-24, ktoré prevádzkuje spoločnosť Angara Airlines, smerovalo do mesta Tynda v Amurskej oblasti. Podľa informácií ruských agentúr TASS a Interfax stroj nezaznamenali na predpísanom kontrolnom bode len niekoľko kilometrov pred plánovaným pristátím.
Aktualizácia o 14:33: Záchranári zatiaľ na mieste štvrtkovej nehody dopravného lietadla v Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe nenašli žiadnych preživších. Na palube lietadla sa pravdepodobne nachádzalo 49 osôb. Informácie priniesli ruské agentúry TASS a Interfax, ktoré sa odvolávajú na ministerstvo pre mimoriadne situácie, uvádza TASR.
„Pozemná záchranná jednotka ruského ministerstva pre mimoriadne situácie prehliada miesto nehody a vykonáva pátracie operácie. Podľa aktuálnych informácií nie sú žiadni preživší,“ oznámila agentúra TASS.

Záchranné tímy dorazili na miesto až po niekoľkých hodinách od nálezu lietadla typu An-24, ktoré prevádzkovala spoločnosť Angara, kvôli náročnému prístupu cez husté lesnaté oblasti.

Trosky lietadla našiel pátrací vrtuľník približne 16 kilometrov od mesta Tynda na východe Ruska, ktoré malo byť aj cieľovou destináciou letu. Stroj lietal na trase Chabarovsk – Blagoveščensk – Tynda. Ruské letecké úrady vo štvrtok ráno oznámili stratu kontaktu s lietadlom, ktoré sa neprihlásilo na plánovanom kontrolnom bode, a ihneď začali pátraciu operáciu. Podľa ich informácií lietadlo zmizlo z radarov počas druhého pokusu o pristátie a predtým nevyslalo žiadny tiesňový signál.
Gubernátor Amurskej oblasti Vasilij Orlov uviedol, že na palube sa nachádzalo 49 osôb – 43 cestujúcich a 6 členov posádky, hoci presné čísla sa líšia. V regióne bol vyhlásený stav núdze na koordináciu záchranných prác a nasadenie všetkých dostupných síl.
Ruské orgány už začali vyšetrovanie havárie, pričom ako jednu z možných príčin považujú chybu posádky počas pristávania za zníženej viditeľnosti. Vyšetrovatelia však stále zvažujú viacero verzií.
Aktualizácia o 9:09: Východná časť Ruska hlási nález trosiek dopravného lietadla An-24, ktoré sa stratilo počas štvrtka v Amurskej oblasti. Na palube stroja sa malo nachádzať okolo 50 osôb. Haváriu potvrdili miestne záchranné tímy, informuje TASR s odvolaním sa na agentúry Interfax a TASS.
Podľa informácií od miestnych úradov došlo k nehode približne 15 kilometrov pred plánovaným pristátím. Gubernátor Amurskej oblasti Vasilij Orlov uviedol, že na palube lietadla, ktoré letelo z Chabarovska, sa nachádzalo 49 ľudí – konkrétne 43 pasažierov a šesť členov posádky. Počet osôb však nie je úplne jednotný, keďže rôzne zdroje uvádzajú odlišné údaje. Do záchranných a pátracích prác boli zapojené všetky dostupné sily a technika.
„Podľa prvých informácií nie sú žiadni preživší. Záchranárske vrtuľníky zatiaľ nemôžu pristáť v oblasti havárie – ide o ťažko dostupnú oblasť, horský svah. Na mieste horí,“ povedal pre TASS záchranársky zdroj.
Podľa informácií agentúry TASS jedným z predbežných vysvetlení leteckej tragédie môže byť zlyhanie posádky. „Ako možný scenár sa uvažuje o chybe posádky, ktorá pri pristávaní za zlej viditeľnosti narazila do svahu kopca. Zvažujú sa aj iné verzie,“ dodal.

Na palube boli aj deti
Pôvodný článok o 8:47: V čase zmiznutia sa v lietadle nachádzalo 40 cestujúcich, medzi nimi aj dve deti, píše TASR. Okrem pasažierov tvorilo posádku ďalších šesť členov. O ich osude zatiaľ nie sú známe žiadne konkrétne informácie, čo vyvoláva veľké obavy medzi príbuznými a verejnosťou.
Zdroj blízky vyšetrovaniu uviedol, že lietadlo prestalo komunikovať krátko pred dosiahnutím letiska v Tynde, ktoré sa nachádza v blízkosti hranice s Čínou. Práve tam smeroval jeho posledný známy let.
Príčina zmiznutia je zatiaľ nejasná, začalo sa pátranie
Ruské letecké úrady okamžite spustili pátraciu a záchrannú operáciu. Do oblasti boli vyslané letecké aj pozemné zložky. Vzhľadom na rozľahlosť územia a zložité geografické podmienky však môže pátranie trvať dlhšie.
Nie je zatiaľ známe, či išlo o technickú poruchu, chybu posádky alebo zásah vonkajších okolností.