Na Slovensku bol potvrdený výskyt slintačky a krívačky v troch chovoch hovädzieho dobytka v okresoch Komárno a Dunajská Streda. Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Richard Takáč (Smer-SD), pred piatkovým rokovaním vlády. Bude zavedených niekoľko opatrení na dvoch úrovniach. Pre závažnosť situácie v sobotu (22. 3.) mimoriadne zasadne aj vláda.
Ochorenie slintačky a krívačky bolo potvrdené v chovoch dobytka v obciach Medveďov, Ňárad a Bake na juhu Slovenska. Bude prijatých niekoľko opatrení na dvoch úrovniach – celonárodnej a v okrese Dunajská Streda a Komárno, píše TASR.
V rámci preventívnych opatrení proti výskytu ochorenia slintačky a krívačky sa na celom území Slovenska zatvoria zoologické záhrady. V oblastiach Komárna a Dunajskej Stredy bude zároveň platiť zákaz vstupu do lesov. Na okresných cestách sa plánuje zriadenie tzv. brodov. Túto informáciu poskytol Martin Chudý, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.
V priebehu krátkej doby bude prebiehať vakcinácia približne 2 000 kusov dobytka. „Vakcinácia však nemá vplyv na to, že tieto kusy dobytka musia byť utratené. Znamená to, že len pozastavíme, pozdržíme a zmiernime šírenie ochorenia, čo je pre nás v tejto situácii veľmi dôležité,“ vysvetlil minister, pričom zdôraznil, že ide o ochorenie zvierat, nie ľudí.
Všetky vnímavé zvieratá v trojkilometrovom okruhu od miesta výskytu nákazy slintačky a krívačky budú usmrtené. Medzi preventívne opatrenia na celonárodnej úrovni patrí aj zákaz presunu vnímavých zvierat medzi chovmi a na bitúnky. Tento zákaz sa však netýka hydiny. O týchto opatreniach informoval ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Martin Chudý, po zasadnutí Národnej protinákazovej komisie.
V troch chovoch hovädzieho dobytka sa potvrdila nákaza
„Na južnom Slovensku boli potvrdené v troch chovoch slintačka a krívačka, čo je veľmi závažný a veľmi veľký problém. Chcem zároveň informovať o tom, že hneď po zasadnutí vlády zasadá Národná komisia pre nákazy,“ uviedol agrominister.
Podľa neho bude kľúčové, aby komisia spoločne s veterinárnou a potravinovou správou prijali opatrenia na zastavenie ďalšieho šírenia tohto nebezpečného vírusu. „Verím, že spoločne sa nám to podarí zastaviť a zvládnuť. Je to niečo, čo tu máme po 50 rokoch,“ dodal.
Celý chov musí byť utratený
Takáč tiež zdôraznil, že v prípade potvrdenia vírusu v chove, musí byť celý chov utratený. „Spoločnou úlohou nás všetkých bude spraviť všetko pre to, aby sme zamedzili šíreniu vírusu a potom, samozrejme, budeme riešiť aj kompenzácie pre postihnuté poľnohospodárske subjekty,“ uzavrel Takáč.
Česko zaviedlo opätovné hraničné kontroly
Dnes (21. marca) ráno Česká republika obnovila mimoriadne kontroly na hraniciach so Slovenskom. Dôvodom sú obavy z výskytu slintačky a krívačky v dvoch chovoch hovädzieho dobytka na južnom Slovensku. Okrem toho od polnoci platí zákaz dovozu hospodárskych zvierat zo Slovenska.
Podobné opatrenia týkajúce sa dovozu zvierat zo Slovenska a Maďarska, kde bola nákaza už predtým potvrdená, boli zrušené v utorok. Česká veterinárna správa rozhodla o zmiernení pravidiel po ukončení likvidácie ohniska nákazy v Maďarsku.
Ako sme informovali, na začiatku marca bol potvrdený výskyt slintačky a krívačky v chove hovädzieho dobytka pri maďarskej obci Kisbajcs, ktorá sa nachádza blízko slovenských hraníc. Štátna veterinárna a potravinová správa SR zareagovala prijatím opatrení na obmedzenie rizika šírenia nákazy na Slovensku.
Podľa poslanca za KDH Mariána Čaučíka však nezasiahli včas a nezabránili vstupu nákazy na územie Slovenska. „O to viac je dôležitejšie, aby teraz zasiahli promptne, účinne a rýchlo. Inak následky na celý sektor môžu byť katastrofálne,“ dodal Čaučík s tým, že chce ministra pôdohospodárstva a šéfa veterinárnej správy dať predvolať na parlamentný výbor. Richard Takáč zase vyzýval opozíciu, aby sa nesnažila z krízovej situácie vyťažiť. Neskôr ju na zdržanie sa komentárov vyzval aj premiér Robert Fico, ktorý zvolal mimoriadne rokovanie vlády na sobotu.
Prijaté opatrenia však spochybnil aj bývalý riaditeľ veterinárnej správy Jozef Bíreš. V rozhovore pre poľnoinfo.sk povedal, že „keď Maďari informovali o problémoch, okamžite malo dôjsť k hermetickému uzavretiu hraníc. Každý pohyb aut, krmiva a ľudí mal byť pod absolútnou kontrolou“. Na hraniciach napríklad neboli zavedené dezinfekčné brody, čo Bíreš považuje za základné opatrenie proti zamedzeniu slintačky a krívačky. Napríklad Poľsko ich zaviedlo.
Nákaza sa po 50 rokoch opäť objavila na Slovensku
Slintačka a krívačka bola na Slovensku naposledy zaznamenaná v roku 1970. Od tej doby sa toto vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje hlavne hovädzí dobytok, ovce, kozy a ošípané, na našom území neobjavilo.