Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SSD) po rokovaní vlády oznámil, že v Maďarsku bol potvrdený ďalší prípad slintačky a krívačky. Tentoraz na farme v obci Lével. Slovensko v reakcii na situáciu zavádza preventívne opatrenia, vrátane uzavretia menších hraničných priechodov a vyhlásenia mimoriadnej situácie.
Nové ohnisko pri rakúskych hraniciach
„Ide o farmu v obci Lével, ktorá je vzdialená 40 kilometrov od tej prvej farmy, kde bola nákaza potvrdená v Maďarsku 6. marca,“ uviedol Takáč. Dodal, že z hľadiska polohy sa farma nachádza smerom k rakúskym hraniciam a chová približne 3 000 dojníc.
Zdôraznil, že 10-kilometrová reštrikčná zóna zasahuje do Rakúska, no Slovenska sa netýka. Túto informáciu plánuje oznámiť aj prezidentovi Petrovi Pellegrinimu v Prezidentskom paláci, kam sa po rokovaní vlády chystá.
Menšie hraničné priechody sa uzavrú, zasadne krízový štáb
V dôsledku potvrdenia ďalšieho ohniska slintačky a krívačky v Maďarsku budú všetky menšie hraničné priechody medzi Slovenskom a Maďarskom uzavreté. Na hlavných priechodoch, ako sú Rajka, Medveďov, Komárno a Štúrovo, budú zriadené dekontaminačné brány. Po rokovaní vlády to oznámil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Zároveň informoval, že v stredu (26. 3.) zasadne ústredný krízový štáb.
Mimoriadna situácia pre celé Slovensko
Vláda v utorok (25. 3.) rozhodla o vyhlásení mimoriadnej situácie pre celé územie Slovenska v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) plánuje kabinet chovateľov odškodniť, pričom chce využiť aj finančné prostriedky z európskych zdrojov. Na Slovensku sa ochorenie potvrdilo v štyroch chovoch hovädzieho dobytka v okrese Dunajská Streda.
Likvidáciu nakazeného dobytka treba zrýchliť
„Dohodli sme sa, najmä s našou štátnou veterinou, že sa posilnia ľudské kapacity, ktoré by umožnili odstrel dobytka,“ povedal v utorok večer po rokovaní Ústredného krízového štábu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ako sme už informovali. Na pomoc majú prísť aj odborníci z krajín, kde sa táto choroba v minulosti vyskytla, ale tiež technika s obsluhou z Česka a Rakúska. Krízový štáb prijal najmä opatrenia, ktorými sa urýchli likvidácia dobytka zo štyroch ohnísk nákazy na južnom Slovensku. A je pripravený aj na variant, že by sa nákaza rozšírila do ďalších chovov.
Viac sa o víruse SLINTAČKA a KRÍVAČKA vyjadrili v Téme s Petrom Bielikom aj Jozef Bíreš, bývalý ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, a Matej Dobšovič, riaditeľ ZOO Bratislava. Rozhovor nájdete TU.